ZMO Başkanı açıkladı. Bakın mühendislerin sorunu ne?

-
ZMO Başkanı açıkladı. Bakın mühendislerin sorunu ne?

Tarımsal üretime sadece ticaret mantığı ile bakılmayarak, gıda güvenliğinin de göz önüne alınması gerektiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, “Bakanlığı, odaları, kooperatifi, üreticisi, bayisi, üniversitesi, özel şirketi ve birlikleri ile hepimiz aynı gemideyiz. Eğer bu gemi su alırsa hep beraber batarız. Bu sektör herkes için çok önemli” dedi. Özden, mühendislerin en önemli sorununun da istihdam olduğunu bildirdi.

2014 yılında Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Özden Güngör, bu göreve ikinci kez seçildi. Tarlasera dergisine konuşan Özden Güngör, tarımdaki kötü gidişatla birlikte üreticinin üretim süreçlerinden kopmasının ziraat mühendislerine olan ihtiyacı da olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Meslek alanımızla ilgili en önemli sorun, istihdam sorunu” dedi.

ziraat-muhendisligi--gidahatti

Ziraat mühendisleri gıda denetçisi olabilmeli!

Yeni dönemde ZMO olarak ziraat mühendislerinin hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceklerini vurgulayan Özden Güngör, şu anda ziraat mühendisleri arasında işsizlik oranının %10,2 olduğuna dikkat çekti. Özel sektörün, mezun öğrencilerin sadece %5’ini istihdam ettiğini; devletin ise yeterli ziraat mühendis alını gerçekleştirmediğini ifade eden Güngör’e göre, ziraat mühendisleri pek çok bakımdan mağdur durumda. Bu nedenle ziraat mühendislerinin eğitimden geçerek ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu meslek olan gıda denetçisi olarak istihdam edilmesini öneren Güngör, aksi takdirde işsizliğin çözülemeyeceğini savundu.

İşsizlik, tarım istihdamındaki artışla geriledi

gap-toprak-tarim-gidahatti

Türkiye’deki ziraat fakültelerine de değinen Güngör, hiçbir planlama yapılmadan, ülkenin ihtiyaçları göz önüne alınmadan tamamen siyasi ve popülist bir yaklaşımla ziraat fakültelerinin açıldığını söyledi. Güngör’e göre sayısı bugün 39’a ulaşan fakültelerde eğitim açısından çok büyük oranda geri gidiş söz konusu ve bu nedenle de uygulamaya önem veren ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden bir eğitim politikasına ihtiyaç bulunuyor.

Başarılı örgüt az

Tarım sektöründeki örgütlenmelerden de bahseden ZMO Başkanı Özden Güngör, Türkiye’deki örgütlenmelerin ister ekonomik ister sosyal olsun her alanda sorunlu olduğunu kaydetti. Üretici örgütlenmesinde de sorunlar olduğunu vurgulayan Güngör, “Tarımsal üretimin ve üreticinin bu kadar geri plana düştüğü ve üreticinin üretimden vazgeçip köyünü terk etmek durumunda kaldığı bir süreçte, eğer üreticinin sesi duyurulamıyor ve çare üretilemiyorsa, bu durum tarımsal örgütlerin ne durumda olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Başarılı ve örnek olacak nitelikte çok az üretici örgütü bulunduğunu belirten Güngör’e göre bu iyi örneklerin artması, üreticilerin örgütlerine ve birlikteliklerine sahip çıkması için örgütlülüğün önemini ortaya koyan çabanın arttırılmasına ihtiyaç bulunuyor.

Dünya tarımının envanteri çıkartılıyor

zmo-ozden-gungor-gidahatti

Aynı gemideyiz!

Yeni dönemde ZMO olarak ülkenin doğal kaynaklarını korumak için de mücadele içinde olacaklarını dile getiren Güngör, Türk tarımındaki en büyük sorunun tarım alanlarının korunamaması olduğunu kaydetti. Tarımsal üretime sadece ticaret mantığı ile bakılmayarak, gıda güvenliğinin de göz önüne alınması gerektiğini belirten Güngör, “Bakanlığı, odaları, kooperatifi, üreticisi, bayisi, üniversitesi, özel şirketi ve birlikleri ile hepimiz aynı gemideyiz. Eğer bu gemi su alırsa hep beraber batarız. Bu sektör herkes için çok önemli. Biz oda olarak her kesime destek vermeye ve işbirliğine hazırız” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın