Zenith satın alma ve birleşme raporunu açıkladı

-
Zenith satın alma ve birleşme raporunu açıkladı

İngiltere merkezli, gıda ve içecek sektörünün nabzını tutan danışmanlık firması Zenith International Kasım ayında sektörde gerçekleşen satın alma ve birleşme işlemlerini açıkladı.

Bbevblog.net satın alma ve birleşme veri tabanından elde edilen bilgilere göre Kasım ayında gıda ve içecek endüstrisinde gerçekleşen işlem sayısı ortalamanın altında kalırken, işlemlerin birisi 10 milyar dolar, ikisi ise bir milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bira Sektöründe Birleşme Hareketliliği

İlk sırada ABD’li bira üreticisi Molson Coors’un, İngiliz SABMiller firması ile ortaklaşa işlettikleri MillerCoors’un geri kalan %58’lik hissesini 12 milyar dolara satın alması yer alıyor. Bu satın alma, geçtiğimiz aylarda ABInBev tarafından 107 milyar dolara satın alınan SABMiller’ın tekelcilik endişelerini gidermek amacıyla MillerCoors hisselerini elinden çıkarmak istemesi sonucunda gerçekleşti. Sektörde ve tüketici çevrelerinde birçok tepkiye neden olan 107 milyar dolarlık anlaşmanın ise 2016 ortalarına doğru sonlandırılması bekleniyor.

12 milyar dolarlık anlaşma Molson Coors için ise var olan işlerinin ikiye katlanması anlamına geliyor. Anlaşma ile Molson Coors’un yan kuruluşu haline gelecek olan MillerCoors, ana firmaya başta Amerika’da olmak üzere birçok pazarda yeni kapılar aralayacak.

Kasım ayı listesinde ikinci sırada ise yine bir bira anlaşması yer alıyor. ABD’li butik bira üreticisi Ballast Point’i 1 milyar dolara satın alan dünyanın en büyük şarap üreticisi Constellation Brands, uzun süredir sert içki ve şaraplara yönelik olan portföyünü 2013 yılında giriş yaptığı bira alanında da bu anlaşma sayesinde genişletmeyi planlıyor.

Glütensiz Ürünlerde Satın Alma

Listenin üçüncü sırasında ABD’li gıda devi Pinnacle Foods’un yine ABD’li Boulder Brands firmasını 975 milyon dolara satın alması yer alıyor. Satın alma ile organik ürünler ve glütensiz ürünler portföyünü güçlendirerek genç tüketicileri kendine çekmeye çalışacak olan Pinnacle Foods, aynı zamanda üretim ağlarını birleştirerek masraftan kısmayı da amaçlıyor.

Toplam 31 satın alma ve birleşmenin arasında 12 işlem alkol sektöründe gerçekleşirken, 4’ü süt ürünleri, 3’ü alkolsüz içecekler, 2’si teçhizat ve yine 2’si gıda bileşenleri sektöründe gerçekleşmiştir.

İşlemlerin içerisinde 22 ülke yer alırken, bunların arasında ABD 12 işlemle ilk sırada, İngiltere 9 işlem ile ikinci sırada ve İsviçre üç işlemle üçüncü sırada yer almıştır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın