Zencefilin faydaları neler?

-
Zencefilin faydaları neler?

Mutfaklarda baharat olarak önemli yer tutan zencefilin, bulantı ve kusmaya karşı etkisine dikkat çeken Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Antioksidan alımı için yeşil çay ile dönüşümlü olarak zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var” dedi.

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefil bitkisi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı ve “Bilimsel adı ‘Zingiber officinale’ olan zencefilin ya olduğu gibi veya dilimlenerek kurutuluyor. Zencefilin Hindistan, Nijerya, Çin, Japonya, Endonezya, Avustralya, Jamaika gibi ülkelerde tarımı yapılmakta ve dünya üretiminin %35’i Hindistan tarafından sağlanmaktadır.”dedi.

zencefilin-faydalari-1-idahatti

Zencefil nasıl kullanılmalı?

Taze zencefilin sebze, kurusunun ise baharat olarak asırlardır kullanıldığını belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, şu bilgileri verdi:

“Batı ülkelerinde baharat, zencefilli ekmek, bisküvi, kek, puding, çorba, bira, şarap gibi gıdaların yapımında kullanılmasının yanında, zencefilden elde edilen uçucu yağ ve oleorezin de kullanılmaktadır. Gıda olarak kullanımların yanında ilaç olarak kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.

zencefilin-faydalari-2-idahatti

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir?

MÖ iki binli yıllarda yazılmış Ayurvedik Tıp kitaplarında gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı, koliklere ve basura karşı, ayrıca kronik cilt hastalıklarında kullanıldığı kayıtlıdır. Ayurvedik Tıpta hâlâ bu ve diğer amaçlar için kullanılmaktadır.

Ramazan için bitki çayı karışımı önerileri

Geleneksel Çin Tıbbında ise öksürük, kusma, karın ağrısı, ishal, romatizma, diş ağrısı gibi rahatsızlıkların yanında ilaç formüllerindeki diğer bitkilerin zararlı etkilerini azaltıcı olarak kullanılmaktadır.

MS 2. yüzyılda yaşamış olan Dioscorides’in Materia Medica adlı meşhur kitabında sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılabileceği, mide ve bağırsaklar için yararlı olduğu kayıtlıdır.

Avrupa İlaç Kurumu, vasıta tutmasında kusma ve bulantıyı önlemek için kullanılabileceğini kabul etmiştir. Ayrıca hafif gaz, şişkinlik ve spazm görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı da kullanılabileceği kabul edilmektedir.

Hamilelerde ve kemoterapi sırasındaki bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılabileceği belirtilmektedir.”

zencefilin-faydalari-3-idahatti

Zencefil üzerine yapılan araştırmalar

Zencefil ve etkili maddeleri üzerinde her yıl çok sayıda araştırma yayınlandığını vurgulayan Sezik, söz konusu araştırmalardan çıkan sonuçları şöyle özetledi:

“Antioksidan etkisinin bulunması soğuk algınlığında veya vücut direncini artırmada etkili olmasını açıklamaktadır.

Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi, bu kullanılışları destekleyen bulgulardır.

Ramazan’da bitki çaylarını ihmal etmeyin!

Değişik kanser hücrelerine olan etkileri üzerindeki çalışmalarda genellikle pozitif sonuçlara ulaşılmıştır. Ama kanseri önler veya kanser ilacı demek için, henüz çok erkendir. Daha çok çalışma gerekmektedir.”

zencefilin-faydalari-4-idahatti

Kimler zencefil tüketiminden kaçınmalı?

Zencefilin, Çin’de hem gıda hem ilaç olarak emniyetle kullanılabilecek 70 bitkisel ürün listesinde olduğunu belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun ise zencefili “genel olarak güvenilir” grubuna dâhil ettiğini kaydetti.

Zencefil için çok pozitif değerlendirmeler bulunduğuna işaret eden  Ekrem Sezik, “Kısacası, zencefile artık sadece değişik yararlı etkileri bulunan bir baharat olarak bakılmıyor. Bulantı ve kusmaya karşı olan etkilerinin bilimsel verileri yeterli olduğu için ilaç olarak kullanılmaktadır. Diğer etkilerinden en önemli olanı antioksidan olması. Antioksidan alımı için yeşil çay ile dönüşümlü olarak zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var. Hamileler, safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın