Yıldırım: “Dolar fırlasa, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar”

-
Yıldırım: “Dolar fırlasa, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar”

Ekonomideki gelişmeler ve kurdaki artışları değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, “Geçen hafta İran parası yüzde 48, Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1, yüzde 2 seviyesinde. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tuzla 6. Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı.

Kongreye Yıldırım’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mustafa Ataş, Erol Kaya, Ravza Kavakçı Kan, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, delegeler ve partililer de katıldı. Kongre başlamadan önce de partililere Türk bayrakları ve AK Parti flamaları dağıtıldı.

“Ara sıra alkış yapın da zaman kazanayım”

Salona girişinde coşkuyla karşılanan Binali Yıldırım, partilileri selamladıktan sonra kongrede bir konuşma yaptı. Sesinin kısık olması dikkat çeken Yıldırım, konuşması sırasında sık sık su içerken, salondakilere kısık sesiyle ilgili olarak, “İşte öyle ara sıra alkış yapın da ben de zaman kazanayım da sesim düzelsin biraz. Herhalde dün biraz Esenler’de cömert kullandık sesimizi” demesi üzerine büyük alkış aldı.

“Küresel, bölgesel, ekonomik sonuçları oldu”

Son günlerde döviz kurundaki artışlara değinen Başbakan Yıldırım, “Bölgemizi saran çatışma ve belirsizlik durumu havayı da doğal olarak olumsuz etkiliyor. Son günlerde yaşadığımız gerilim, ‘yeni bir dünya savaşı mı çıkacak’ sorusunu gündeme getirdi. Ve bunun küresel, bölgesel, ekonomik sonuçları oldu” dedi.

“Ekonomik göstergeler yaşananları doğrulamıyor”

“Geçen hafta İran parası yüzde 48, Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde” diyen Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bunu fırsat bilenler ‘Türkiye ekonomik krize gidiyor, bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez’ diye kampanya yapmaya başladılar. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece Ak Parti taraftarları etkilenecek diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının, bir muhalefet anlayışının Türkiye’ye bir gelecek vadetmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar.

Türkiye istikrarla, güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da, hükümetimiz de, ekonomi yönetimimiz de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle tedbirleri çok gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak bugünlere geldik. Ekonomik göstergelerimiz bu yaşananları doğrulamıyor.”

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın