Yeşil Çin Seddi yapılıyor

-


Yeşil Çin Seddi yapılıyor

Çin hükümeti yeşil alanların çölleşmesinin önüne geçilmesi ve bitki örtüsünün geliştirilmesi için çalışmalar başlattı. Yeşil Çin Seddi Projesi kapsamında çöl çevresine 100 milyar ağaç dikilecek.

Muazzam mimari yapılarıyla bilinen Çin’de, çölleşmeyi engellemek için tıpkı Moğol akınlarını durdurmak için inşa edilmiş Çin Seddi gibi bir set yapılıyor. Çin hükümeti yeşil alanların çölleşmesini engellemek amacıyla kuzeydeki çöl bölgesini çevreleyen Rüzgar Perdesi Projesi’ni başlattı. Yeşil Çin Seddi olarak da bilinen proje kapsamında 4 bin 500 kilometre uzunluğundaki çöl çevresine 100 milyar ağacın ekilmesi planlanıyor.

Ağaçlar dikilmeye başladı

Bugün itibariyle üreticileri belirtilen bölgelere ağaç dikmeye yönlendiren para teşvikleri ve havadan tohumlama aracılığıyla 66 milyardan fazla ağaç dikilmiş durumda. Coğrafi Bilimler ve Doğal Kaynak Araştırmaları Enstitüsü’nden Minghong Tan tarafından yürütülen bir çalışma, projenin olumlu sonuçlar vermeye başladığını gösteriyor. Tan, yaptığı açıklamada “Diğer bölgelerle karşılaştırıldığında, Yeşil Çin Seddi bölgesinde bitki örtüsünün geliştiğini ve kum fırtınalarının azaldığı söylenebilir” dedi.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın