Yerli ilaç sektöründen büyük hamle!

-
Yerli ilaç sektöründen büyük hamle!

Türkiye’de bir ilke imza atıldı! İlk kez geliştirilen biyobenzer ürün sayesinde, kanser hastalarının enfeksiyonlar karşısında zayıf düşmesine neden olan, kemoterapinin başlıca hematolojik yan etkisi “Nötropeni”nin engellenmesi sağlanacak.

Arven İlaç, Türkiye’nin ilk biyobenzer ürününü geliştirmeyi ve üretmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaç, kanserin tedavi sürecinde sıklıkla başvurulan kemoterapinin neden olduğu olumsuzlukları azaltmayı hedefliyor.

İlaç, beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması olarak bilinen ve kemoterapinin en sık görülen hematolojik yan etkisi olan “Nötropeni”yi engelleyerek, vücudun enfeksiyondan daha az etkilenmesine yardımcı oluyor.

Arven-ilac-arge-ekibi-gidahatti

Türkiye artık hem geliştirecek hem üretecek

Toksöz Grup Arven İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Toksöz, ilaç hakkında şu bilgileri verdi:  “9 yıllık bir Ar-Ge sürecinin eseri olan ürün ile Türkiye’de bir ilke imza atmaktan, sektörde devrim niteliğinde bir yenilik gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz.

İlacın hematoloji ve onkoloji alanlarında önemli bir açığın kapatılmasında ve Türkiye’nin yurtdışına olan bağımlılığının azaltılmasında rol oynayacağına inanıyoruz. Ürünümüzün ruhsatlandırılması ile biyoteknolojik ilaç ürünlerinin ülkemizde sadece üretilebileceğini değil, geliştirilebileceğini de göstermiş olduk.

ahmet-toksoz-gidahatti

2015 yılı verilerine göre Türkiye’de biyoteknolojik/biyobenzer ilaçlarda yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ithal ürün kullanımı mevcut. Geliştireceğimiz yeni ürünlerle ithal ürün pazarının daraltılmasında sektörümüze liderlik yapmayı hedefliyoruz. Ürünümüz aynı zamanda, ülkemizin ileri teknoloji içeren, katma değeri yüksek ilaçların geliştirilmesinde dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer almasında da öncülük yapacak”

Tüm dünyada kullanılacak

Ürünün Türkiye’de ruhsat almasının ardından Avrupa ve Asya pazarları için de ruhsatlandırma sürecinin başladığını ifade eden Ahmet Toksöz, “Buna ek olarak, ABD pazarı için de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ile bir ön toplantı gerçekleştirdik. ABD’deki süreci önümüzdeki yıl başlatacağız.” dedi.

hap-ilac-gidahatti

Biyobenzer ürün nedir?

“Benzer Biyolojik Tıbbi Ürün” kavramının kısaltması olan biyobenzer ürün tanımı, bir sağlık otoritesi tarafından daha önce ruhsatlandırılmış, patentleri sona eren mevcut biyofarmasötik ürünlerin yeni versiyonları anlamına geliyor.

Nötropeni: Beyaz kan hücrelerinin birkaç tipi vardır, bunlardan biri nötrofildir. Nötrofil sayısının düşmesine nötropeni deniyor. Beyaz kan hücrelerinin (akyuvarların) sayısındaki düşüş (Nötropeni), birçok sebepten dolayı olabiliyor ve vücudun enfeksiyonla savaşını zayıflatıyor. Nötropeni, kemoterapinin hematolojik yan etkilerinden en sık görüleni.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın