Yem katkı maddelerinde AB uyumu

-
Yem katkı maddelerinde AB uyumu

Avrupa Birliği mevzuatına uyum kapsamında yem katkı maddelerinin değerlendirme ve onay işlemleri konusunda düzenlemeye gidildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Yem Katkı Maddelerinin Değerlendirme ve Onay İşlemleri İçin Başvuru Dosyasının Hazırlanması ve Sunulması Hakkında Tebliğ, 27 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile Hayvan Beslemede Kullanılan Yem Katkı Maddeleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan Tebliğ ile hayvan beslemede kullanılacak olan yem katkı maddelerinin değerlendirme ve onay işlemleri için başvuru dosyasının hazırlanması ve sunulması ile ilgili hususlar belirlendi.

Yem Katkı Maddelerinin Değerlendirme ve Onay İşlemleri İçin Başvuru Dosyasının Hazırlanması ve Sunulması Hakkında 25/4/2008 tarihli ve (AT) 429/2008/sayılı Avrupa Komisyon Tüzüğü dikkate alınarak Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde hazırlanan Tebliğ, hayvan beslemede kullanılacak olan yem katkı maddeleri başvuru dosyasının hazırlanması, değerlendirilmesi ve onayı için gerekli bilgi ve belgeler ile sunumuna ilişkin hususları kapsıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik kimdir?

hayvancilik-gidahatti

Hayvan Beslemede Kullanılan Yem Katkı Maddeleri Hakkında Yönetmeliğin 7’nci maddesi hükümlerine göre dosyanın hazırlanması ve sunulmasına ilişkin hususlar, Tebliğin eklerinde belirlendi.  Bu hususlar başvuru formunu, başvuru sahibinin bilgilerini, genel ve özel gereklilikleri, etkinlik çalışmalarının minimum süreleri içeriyor.

Buna göre yem katkı maddesinin onay işlemi için başvuru sahibi tarafından hazırlanan dosya tebliğ ekinde yer alan başvuru formu ile birlikte Bakanlığa sunulacak. Hazırlanan dosyanın, Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen onay şartlarına uygun olması ve bu şartları sağlaması gerekecek.

Zeytinyağı fiyatlarına Bakanlıktan açıklama

Başvuru sahibi, Yönetmeliğin 17’nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca dosyanın bazı bölümlerinin gizli tutulmasını talep etmesi halinde gerekçelerini de belirtmesi gerekecek. Dosyada gizli tutulması istenen bölümler diğer belgelerden ayrı sunulacak ve Yönetmeliğin 7’nci maddesinde belirtilen özete dahil edilmeyecek.

yem-ve-gubre-fabrikasi-gidahatti

Tebliğ ekinde yayımlanan başvuru dosyasının hazırlanması ve sunulmasına ilişkin hususlardan karşılanamayanlar varsa bilimsel gerekçeleri dosya ekinde sunulacak ve bu gerekçeler Bakanlık tarafından Yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

Başvuru dosyasının değerlendirilmesi Yönetmeliğin 8’inci maddesi ve Tebliğin 5’inci maddesine göre belirlenen hususlar dikkate alınarak yapılacak.

Bakanlık onay başvurusuna ilişkin kararını, Yönetmeliğin 5, 7, 8’, 9, 10, 12, 13 ve 14’üncü maddelerine göre verecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın