Yaz gelmeden yağlarından kurtulmak isteyenlere birkaç öneri…

-
Yaz gelmeden yağlarından kurtulmak isteyenlere birkaç öneri...

Sağlıklı bir yaşamın en temel iki noktasının beslenme ve egzersiz olduğunu neredeyse artık herkes biliyor. Ancak bu iki önemli nokta kişiye özel olarak planlanmazsa sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca araştırmalara göre çarşı-pazar gezmek gibi günlük aktiviteler her ne kadar faydalı olsa da vücutta yağ yakımını sağlamıyor. “Ara öğün olmayan bir beslenme tarzı vücutta kilo kayıplarına neden olur ancak bu kilo kaybı yağ kütlesinden değil su ve kas kütlesinden de olabilir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, yaz gelmeden yağlarından kurtulmak isteyenlere şu önerilerde bulunuyor:

Beslenme ve egzersiz planının günlük aktivite düzeyinden boy ve kiloya kadar birçok faktöre göre, yani kişiye özel hesaplanması gerekiyor. Günde 4 saat idman yapan bir sporcu ile 30 dakika yürüyebilen bir ev hanımının egzersiz ve beslenme düzeni farklıdır. Çarşı, pazar gezmek gibi günlük aktivitelerin yağ yakımı sağlamaz. Yaz aylarına girilen şu günlerde yağ yakımını hızlandırmak için en önemli şart ara öğün ağırlıklı beslenmek. Ara öğün olmayan bir beslenme tarzı kilo kayıplarına neden olur ancak bu kilo kaybı yağ kütlesinden değil su ve kas kütlesinden de olabilir. Bu nedenle de verilen kilolar kısa bir süre sonra tekrardan geri alınır.

Diyete başlamadan önce 5 maddeye dikkat!

diyet-gidahatti

Bol su ve lif içeriği yüksek sebze-meyveler tüketin

Yazın sağlıklı beslenmenin başlıca şartı bol su tüketimi ve lif içeriği yüksek taze sebze-meyvelerle beslenmek. Günde su içeriği de fazla olan meyvelerden en az 3 porsiyon tüketmek gerekiyor. Az yağlı pişirilmiş sebze yemekleri, sofralarda kızartmaların yerini alması gerekiyor.

Alışveriş merkezleri ya da parklarda dolaşmak yağ yakımı sağlamaz

Ev işleri, alışveriş gibi aktivitelerle vücut hareketsiz kalmaz. Ancak bu aktivitelerin yağ yakıcı etkisi yok. Vücut yağları belirli saatlerde ve ağırlıklarda yapılan düzenli egzersizle yakılıyor. Kaybedilen minerallerin yerine konması önemli. Günde en az bir defa su ve sodayı karıştırarak içmek bu mineral dengesini korur. Tansiyon ve kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin bu tüketimleri yaparken oldukça dikkat etmesi gerekir.

Diyete başlamadan önce 5 maddeye dikkat!

diyet-gidahatti

Kan şekeri dengesizliğine ara öğün takviyesi

Özellikle hipoglisemili bireylerde kan şekeri dengesizliğine bağlı olarak gün içerisinde halsizlik, yorgunluk, hissizlik, ateş, terleme gibi bazı şikâyetler görülebiliyor. Bu tarz durumlara sebebiyet vermemek için glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek gerekiyor. Ara öğün alımı olarak azar azar ve sık sık beslenmek oldukça önemli. Aynı zamanda bu bireylerin kesinlikle ara öğün almaları ve şekerlerini dengelemeleri gerekiyor.

Günde en az 3 ana 3 ara öğün alırlar ise kan şekerleri dengede kalacaktır. Alacakları öğünlerde, besin çeşitliliği sağlanarak her besin grubuna da yer verilmelidir.”

Dyt. Demir, yeterli su tüketildiği ve egzersiz ile düzenli bir şeker dengesi sağlandığı takdirde hipogliseminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir şekilde yaşamanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın