Yaz aylarında açıkta satılan sütlere dikkat!

-
Yaz aylarında açıkta satılan sütlere dikkat!

Sıcaklıkların başlamasıyla,  sokak sütlerinin sağlığı daha çok tehdit ettiğini vurgulayan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Şehmus Alparslan, sokak sütlerinin denetimden geçmeden kontrolsüz olarak tüketildiğini kaydetti. Özellikle yaz aylarında pastörize süt tüketilmesi gerektiğini bildiren Alparslan, evde aşırı ısıtılan sütlerin besin ögelerinin yok olduğuna dikkat çekti.

Başkan Şehmus Alparslan açık süte karşı uyarılarda bulundu. “Yaz aylarında sokakta satılan sütleri tüketmeyin” uyarısında bulunan Alparslan, özellikle bu aylarda pastörize süt tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Şehmus Alparslan, sütün içerdiği besin ögeleriyle insanlar için mükemmel bir gıda maddesi olduğuna dikkat çektiği açıklamasında, “Yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan temel besin maddelerinin neredeyse tamamı sütte tek başına bulunur” dedi.

Süt üzerine yapılan tartışmaların, yanlış bilgilendirmelerin ve bilgi kirliliklerinin son dönemlerde arttığına işaret eden Alparslan,  “Pastörize sütlerin katkı maddesi içerdiği, yüksek ısıl işlem gördüğü gibi iddialarla ‘sokak sütü’ tüketimi bazı kimselerce maalesef tavsiye ediliyor. Taşıdığı bütün risklere rağmen sokak sütü piyasada önemli bir hacme sahip olabilmektedir” diye konuştu.

sokak-sutu-gidahatti

 

Kaynatılan sütün besin ögeleri yok oluyor

Sokak sütünün büyük oranda denetim ve kayıt dışı olan bir ürün olduğunu aktaran Şehmus Alparslan, şunları kaydetti: “Bu nedenle içeriğindeki yararlı bileşenlerin daha fazla kar hırsı sonucu alınması, süte su katılarak değersizleştirilmesi ya da bozulmuş veya bozulmaya yüz tutmuş sütlerin içeriğine kesilmeyi önleyici çeşitli katkılar katılarak tüketiciye sunulması her zaman yüksek olasılık olarak görülmelidir. Ayrıca sokak sütü satın alındıktan sonra kontrolsüz bir şekilde ev şartlarında yüksek ısıyla uzun süre kaynatılmakta, bu da sütün besin ögelerinin kaybına neden olan bir durumu karşımıza çıkarmaktadır.

sut-kaynatma-gidahatti

Sağlıklı çiğ süt tüketimi nasıl olmalı?

Sağlıklı çiğ süt tüketimi, sağım alanından başlamak üzere taşıma, işleme, gerektiğinde depolama ve tüketim anına kadar geçen aşamaların uygun sıcaklık ve koşullarda uygulanmasının sağlanması ile mümkün olacaktır. Koşulların uygun hale getirilmediği ve bu koşulların etkin olarak kontrole tabi tutulmadığı sürece sokak sütü tüketimi bir risk olmaya devam edecektir.

Bu nedenle sokak sütünden uzak durmamız ve pastörize süte yönelmemizde yarar var. Bir taraftan denetlenen, güvenilir ve doğal haline en yakın süt olan pastörize süt ile bunun yanı sıra kutu süt üretiminin ve tüketiminin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesini öneriyoruz. ”

sut-etiketi-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın