‘Yaş sebze ve meyvelerimizi geri çekeceğiz’

-
‘Yaş sebze ve meyvelerimizi geri çekeceğiz’

Davutoğlu: Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş sebze ve meyvelerimizi geri çekeceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı canlı yayında gündemle ilgili önemli soruları yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargolara karşı telafi edici önlemler alacaklarını açıkladı.

KKTC ziyareti sırasında Habertürk televizyonuna konuşan Ahmet Davutoğlu, ihracatçılar ve turizmciler için alacakları tedbirleri yakında kamuoyuyla paylaşacağını söyledi. Davutoğlu, bunlar arasında alınacak ilk önlemlerden birinin Rus gümrüklerinde bekletilen meyve ve sebzeyi bozulmadan geri çekmek olacağını ifade etti. Davutoğlu, bunları başka pazarlara sevk etmeye çalışacaklarını dile getirdi.

Davutoğlu, “Türk yaş sebze için pazar sıkıntısı yok. Başka yere de satar. Bunun tedbirlerini alırız. Türkiye’nin coğrafyasında olan bir ülkenin kapısı kapanmaz. Bütün milletimiz sakin bir şekilde bunu takip etsin.” dedi.

“AMBARGOLAR TERS TEPER”

Rusya’nın, iki tarafın da zararına olacak suçlamalar ve ambargolar ilan etmek yerine masaya oturma yoluna gitmesini umduklarını belirten Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın kazan-kazan anlayışını ‘kayıp-kayıp’a doğru tırmandırdığını ifade etti.

Ekonomik ambargoları ‘ters tepen bir silah’ olarak nitelendiren Davutoğlu. “Hedef alan tarafı da zarara sokar.” dedi.

Davutoğlu, bu süreçte fevri tepki göstermeyeceklerini ve hissi davranmayacaklarını, karşı tarafla aynı şekilde mukabele edip söylem savaşına girmeyeceklerini vurguladı.

İhracatçıların hiçbir şekilde paniğe kapılmamasını isteyen Davutoğlu, afet durumlarında olduğu gibi zarar görenlere devlet yardımlarının gündeme gelebileceğini kaydetti.

Davutoğlu, turizmcilere başka nerelerde alan açabileceklerini de değerlendireceklerini ekledi.

“MİLLETMİZİ FEDAKARLIK GÖSTERMEYE HAZIR BİR MİLLETTİR”

Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazı kesmesi ihtimalinin sorulması üzerine Ahmet Davutoğlu, “Enerji alanında olacaksa zarar karşılıklı olacak.” dedi ve Rusya’nın bu yola tevessül edeceğini düşünmediğini dile getirdi. Davutoğlu, yine de Enerji Bakanlığı’na değişik alternatifler üzerinde çalışma talimatı verdiğini kaydetti.

“Öncelikle Rusya’nın böyle bir adım atmamasını temenni ederim. Muhtemelen böyle bir gelişme olmaz.” diyen Davutoğlu, bazı Erzurumluların ‘Gerekirse tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz’ dediğini aktardı ve “Olursa bizim milletimiz vatanı ve onuru için gerekli fedakarlıkları göstermeye hazır bir millettir.” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, o seviyeye gelmeden Rusya ile ilişkilerin rayına oturacağını ümit ettiğini dile getirdi.

“BENİM İÇİN ŞANSSIZ BİR TABLO”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmaya gittiği sırada patlak veren krizi ise “Benim için şanssız bir tablo. Suriye savaşının etkileri bağlamında savaşla başladık.” ifadelerini kullandı.

http://www.sozcu.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın