Yağlı kahvaltı yapmak yağ yakımını arttırıyor!

-
Yağlı kahvaltı yapmak yağ yakımını arttırıyor!

Yeni bir bilimsel araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yağlı kahvaltı yapmak 24 saat boyunca vücudun yağ yakım hızını arttırıyor.

Bilim insanları, makro besin (yağ, protein, karbonhidrat) alımı zamanlamasının günlük kalori kullanımını nasıl etkilediğini belirlemek için bir araştırma yaptı. Bu hedefle, yağ içeriği yüksek bir kahvaltı ile karbonhidrat içeriği yüksek bir kahvaltı, yaşlılarda 24 saatlik yağ yakımını nasıl etkilediğine göre karşılaştırıldı.

Araştırmanın bir diğer amacı da enerji kullanımı ve metabolik endeksler arasındaki ilişkileri belirlemekti.

Yağlı kahvaltı yapmak yağ yakımını arttırıyor!

Vücudun yağı okside (yağ yakımı) edebilme kabiliyeti, kronik metabolik hastalık riskinin düşmesiyle ilişkili olduğu için önemli bir konu. Yağ yakımı işlevinin bozulması, kilo almak ve insülin direnci gibi sağlık sorunlarıyla ilişkili.

Araştırmacılara göre farelerden elde edilen klinik öncesi veriler, yağ içeriği yüksek bir kahvaltının karbonhidrat içeriği yüksek bir kahvaltıya kıyasla 24 saatlik yağ yakımını arttırdığını gösteriyor.

serpme-kahvalti-gidahatti

Araştırma detayları

Araştırmada, 55 ile 75 yaş arasında, hareketsiz bir yaşam tarzı olan, vücut kitle endeksi 25 ile 35 arasında olan 29 kadın ve erkek yer aldı. 4 hafta boyunca bir grup katılımcıya %35 karbonhidrat, %20 protein, %45 yağ içeren yüksek yağlı bir kahvaltı; diğer gruba ise  %60 karbonhidrat, %20 protein, %20 yağ içeren yüksek karbonhidratlı kahvaltı verildi.

Araştırmacılar, kahvaltının makro bileşen bileşiminin yaşlı bireylerde enerji harcanma biçimini etkilediğini gösterdi. Yağ içeriği yüksek, karbonhidrat içeriği düşük bir kahvaltının metabolik hastalık riskini düşürebildiği sonucuna varan ekip, şu bilgileri paylaştı:

Bu incelemeden elde edilen veriler, yağ içeriği yüksek bir kahvaltının sonraki 24 boyunca daha yüksek bir yağ oksidasyonu sağladığını gösteriyor.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın