WHO raporu satışları etkilemedi

-
WHO raporu satışları etkilemedi

WHO raporu Türkiye’de işlenmiş et satışlarını etkilemedi

Dünya Sağlık Örgütü’nün sosis, pastırma, jambon ve benzeri işlenmiş etlerin kansere yol açabileceği yönündeki raporu Türkiye’de itibar görmedi.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sosis, pastırma, jambon ve benzeri işlenmiş etlerin kansere yol açabileceği yönündeki raporu sonrasında Türkiye’de sucuk ve salam satışlarında bir düşüş yaşanmadığını belirtti.

Balıkçı, “Bundan sonra da buna bağlı bir düşüş beklemiyoruz” dedi.

İngiltere’de ise rapor sonrası ambalajlı sosis satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, ambalajlı pastırma satışları da yüzde 17 geriledi.

Bılıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada WHO’nun ekim ayında işlenmiş et ürünlerini düzenli tüketmenin kalın bağırsak kanserine yakalanma olasılığını artırdığı yönünde bir rapor yayınladığını anımsattı. Dünya genelinde yoğun tüketilen bu ürünlere karşı rapor sonrası farklı tepkiler verildiğini dile getiren Bılıkçı, Türkiye’de ise sucuk, salam, jambon gibi ürünlerin kişi başı tüketim miktarlarının Avrupa ülkelerinin gerisinde olması nedeniyle raporun tüketim üzerinde fazla bir etki yaratmadığını söyledi.

AB 36, Türkiye 12 kilogram et tüketiyor

Ekim ayı sonunda açıklanan bu raporun üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen hipermarket, market ile kasaplarda sucuk ve salam satışlarının devam ettiğine işaret eden Bılıkçı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kamuoyunda Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu, açıkçası, çok da itibar görmedi. Sucuk ve salam satışların çok fazla bir düşüş yaşanmadığı gibi bundan sonra da buna bağlı bir düşüş de beklemiyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri yıllık 36 kilo et tüketirken biz 12 kilo et tüketiyoruz. Neredeyse onların üçte biri kadar tüketiyoruz. Orada sucuk, salam ve jambon ağırlıklı olarak domuz etinden üretiliyor. Türkiye’de bu ürünler dana veya tavuk etinden yapılıyor. Örgütün, sucuk ve salamın günlük tüketiminin 50 gramın üzerinde olması halinde ‘kanser etkisi yaratabilir’ şeklinde ifadesini de düşünürsek, zaten ülkemizde dana etinden yapılan ürünlerde 30 gramlık bir tüketimimiz söz konusu. Yani sucuk ve salam tüketimi Türkiye’de zaten düşük.”

Sosis satışları yüzde 15 düştü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 25 Ekim’de açıkladığı raporda günde 50 gram işlenmiş et yenmesinin kalın bağırsak kanserine yakalanma olasılığını yüzde 18 artırdığını, kırmızı etlerin de kansere yol açması ihtimali bulunduğunu ancak bu konudaki verilerin sınırlı olduğunu bildirmişti. İngiltere’de bir piyasa araştırma kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, rapor sonrası bu pazarda perakende mağazalarındaki işlenmiş et ürünleri satışında gerileme görüldü. Buna göre rapor sonrası İngiltere’de ambalajlı sosis satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, ambalajlı pastırma satışlarında da yüzde 17 geriledi.

http://www.dunya.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın