Vizesiz AB için tarih Ekim 2016

-
Vizesiz AB için tarih Ekim 2016

Türkiye-AB Zirvesi sona erdi. Brüksel’de düzenlenen AB-Türkiye Zirvesi sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa için Ekim 2016 tarihi belirlendi. Zirvede ayrıca, 17. Faslın açılmasına ilişkin 14 Aralık 2015 tarihinde Hükümetlerarası Konferans toplanmasına da karar verildi.

Brüksel’de 29 Kasım’da düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi sona erdi. Zirvede kabul edilen karara göre, geri kabul anlaşmasının uygulanması ve öngörülen şartların karşılanması durumunda Ekim 2016’da Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa’nın kapıları açılacak.

AB’nin, Vize Yol Haritası unsurlarının tüm katılımcı Üye Devletler nezdinde karşılanmasının hızlandırılması konusunda Türkiye’nin taahhüdünü memnuniyetle karşıladığı belirtilen sonuç bildirisinde; “Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin Vize Serbestisi Yol Haritasını uygulamasına ilişkin ikinci ilerleme raporunu 2016 Mart ayının başında açıklayacaktır. Komisyonun 2016 sonbaharında üçüncü ilerleme raporunu sunabilmesini teminen Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşmasının 2016 Haziran ayından itibaren tam olarak uygulanması konusunda her iki taraf anlaşmaya varmıştır. Sözkonusu üçüncü ilerleme raporu, Vize Serbestisi Sürecini tamamlamak, başka bir deyişle, Yol Haritasında yeralan unsurlar karşılandığında, Türk vatandaşlarının Şengen bölgesine seyahatlerinde vize uygulamasının Ekim 2016’ya kadar kaldırılmasını teminen yayınlanacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Zirve sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Geri kabul anlaşması ile vize serbestisi arasında bağ var. Birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz. Bütün şartlar yerine gelirse, vize serbestisinin 2016’nın sonbaharında gündeme gelmesini bekliyorum” dedi.

Donald Tusk da açıklamasında, Avrupa’ya göçmen akışının durmasının önemli olduğunu ve bu amaçla Türkiye’ye 3 milyar Euroluk bir fon sağlanacağını belirtti.

“Bu tarihi bir toplantı oldu” diyen Başbakan Davutoğlu ise görüşmelerde mutabakata varılan konular hakkında şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin ardından her yıl iki zirve yapılması konusunda anlaşmaya vardık. Bu anlamda üyelik sürecimizi yeniden canlandırırken ve hızlandırırken stratejik işbirliğimizi genişletiyor olacağız.

14 Aralık tarihinde 17. fasıl açılacak. Bazı diğer fasıllar da yolda olacak. Aynı zamanda vizelerin kaldırılması ve geri kabul süreçleri de önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. Bunlar ileriye dair hem yeni fasılların açılması açısından, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, ekonomik ilişkilerimizin derinleştirilmesi ve en yüksek düzeyde stratejik işbirliği ve görüşmelerimiz açısından son derece önemli adımlar.”

Gümrük Birliği güncellenmesi müzakereleri 2016 sonunda
Zirvede ayrıca Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunda hazırlık aşamalarının başlatılması da kararlaştırıldı. Her iki tarafın hazırlık çalışmalarını tamamlamalarının ardından, resmi müzakerelerin 2016 yılının sonuna doğru başlayabileceği vurgulandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın