Uzmanlar uyarıyor: Yanlış mesajlara kulak vermeyin

-
Uzmanlar uyarıyor: Yanlış mesajlara kulak vermeyin

Son yıllarda tavuk eti ile ilgili gündeme getirilen spekülasyonlara dikkat çeken diyetisyen Canan Aksoy, ailelere, “Çocuklarımızın sağlıklı ve kaliteli büyümesini etkileyen bu yanlış mesajlara kulak asmayın, çocuklarımızın geleceğini çalmalarına izin vermeyin!” diye seslendi.

Hangi yaş grubunda olurlarsa olsun devamlı bir büyüme ve gelişme süreci içindeki çocuklarımız için enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanması büyük önem taşıyor. Çocukların ihtiyaç duydukları en önemli besin öğelerinden birisinin de protein olduğunu vurgulayan uzmanlar, büyüme ve gelişmenin sağlanması dışında, sağlıklı ve kaliteli büyümeyi de yine proteinlerin sağladığının altını çiziyorlar.

canan-aksoy-www.gidahatti.comSon dönemlerde sıklıkla önemli protein kaynaklarından tavuk eti ile ilgili çok çeşitli spekülasyonlar gündeme getirilerek, topluma yanlış bilgiler aktarılmasına tepki gösteren Diyetisyen Canan Aksoy, bu bilgi kirliliğinin bazı aileler üzerinde çocuklarıyla ilgili besin seçiminde kararsız kalma, çocuklarını değerli protein kaynaklarından mahrum bırakma noktasına getirdiğini söyledi.

Çocukların sağlıklı ve kaliteli büyümesini etkileyen asılsız açıklamalarla neredeyse iki – üç ayda bir karşılaştıklarının altını çizen Aksoy, şunları söyledi:

“Yeni konular bulunamazsa, eskiler ısıtılıp yeniden servis ediliyor. Ülkemizin ekonomik şartları düşünüldüğünde tavuk eti herkesin daha rahat satın alabileceği, kaliteli ve güvenilir bir protein kaynağıdır.

Çocuklar için gerekli olan aminoasitlerin tamamını içerir, demir başta olmak üzere büyümenin devamlılığını sağlayan besin öğeleri açısından zengindir. Tavuk eti tüketiminin çocuk beslenmesinden çıkartılması veya azaltılmasının, büyüme ve gelişmeyi farklı şekillerde etkilemesi (bodurluk – düşük veya yüksek kilo vb.) kaçınılmaz sonuçlar doğurur.”

Büyüme ve gelişmenin sağlıklı bir şekilde devamlılığının sağlanması için proteinin çok önemli bir bileşen olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Çocuklarda kısa boy, zayıflık ve şişmanlık gibi gelişmenin iyi gitmediğinin göstergelerini elbette sadece beslenme belirlemez. Ancak beslenme en önemli ayraçlardan biridir. Son dönemlerde tavuk ve ürünlerinin tüketilmesine ilişkin yapılan spekülasyonlar, protein tüketiminin önüne konulmaya çalışılan bir engeldir. Tavuk etinin de içinde yer aldığı hayvansal protein kaynakları mutlaka beslenmemizde yer almalıdır.” dedi.

tavuk-eti-www.gidahatti.comÇocukların %59’u yeterli protein alamıyor

Ülkemizin ekonomik şartları düşünüldüğünde tavuk eti herkesin daha rahat satın alabileceği, kaliteli bir protein kaynağı. Çocuklar için gerekli olan elzem aminoasitlerin tamamını içeren tavuk eti, demir başta olmak üzere büyümenin devamlılığı için gerekli olan pek çok besin öğesini de sağlıyor. Tavuk etinin çocuk beslenmesinden çıkarılması veya azaltılması ise büyüme ve gelişmeyi farklı şekillerde etkiliyor (bodurluk – düşük veya yüksek kilo).

Banvit’in desteğiyle İstanbul, Ankara, İzmir illerinde ebeveynlerinin gözetiminde 751 çocuğa uygulanan anket sonuçlarına göre, çocukların %59’u günlük olarak yeterli protein alamıyorlar.

Oyun çağından ergenlik dönemi de dahil olan, yaş ortalaması 8 olan bir grup üzerinde yapılan anketin İstanbul – İzmir çalışmalarına katılan çocukların %29,9’unun kısa boy ve bodur diye nitelendirilen büyüme eğrilerinin içinde oldukları görüldü.

Ankete katılan çocukların %21,9’u zayıf – çok zayıf değerlendirmesi içinde bulunmuştur. Şişmanlık kadar zayıflıkta dikkatle değerlendirilmesi gereken bir durum.

Ankara’da çalışmaya katılan çocukların % 36’sının yaşa göre beden kitle indeksi değerlendirmeleri 85 ve 90. persentillerde bulundu. Bu değerler çocukların kilolu veya obez sınıfında yer aldığını gösteriyor. Ancak Ankara’da yapılan çalışma, sosyo – ekonomik olarak daha yüksek bölgede yapıldığı için şişmanlık sıklığının yüksek olarak tespit edilmiş olabileceği belirtiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın