Uyku sorunu, sanılandan çok daha fazla insanı etkiliyor

-
Uyku sorunu, sanılandan çok daha fazla insanı etkiliyor

Uyku Derneği (UYKUDER) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ’a göre uyku sorunu birçok kişiyi etkilese de, çoğu insan bunun farkında değil. Karadağ, Türkiye’de, resmi verilere göre uyku apne sendromu olan 1.5 milyon kişinin bulunduğunu, buna rağmen uyku apne tanısı konulmuş hasta sayısı çok az olduğunu, Avrupa’daki durumun da ülkemizdekine benzediğini söyledi.

Uyku Derneği (UYKUDER) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, aile hekimlerinin uyku apnesi sendromuna ilişkin tanı koyabilmesinin, kişinin beyanının ticari kaygılar ya da başka nedenlerle yanlış olma ihtimaline karşı çeşitli kurallara bağlanması gerektiğini söyledi.

Karadağ, 5. Uyku Bozuklukları Kongresi kapsamında  açılış programının ardından yaptığı açıklamada, derneğin, 10 yıl önce kurulduğunu belirtti.

uyku-apnesi-gidahatti

Karadağ, bilimsel araştırmalarda, uyku apne sendromunun trafik kazalarının meydana gelmesinde önemli payı bulunduğunun tespit edildiğini anımsatarak, “Bu gelişmeye bağlı olarak, düzeltilebilir risk faktörü kabul edilen uyku apne sendromunun tespit ve tedavi edilmesi gerektiği şartı getirildi. Ülkemizde sürücü belgelerinin yenilenmesi noktasında bir süre önce yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte de uyku apne sendromu olan kişilere mutlaka tanı konması, tedavi edilmesi ve tedavinin sürdürüldüğünün gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.” bilgisini aktardı.

Grip aşısı olmanın tam zamanı

doktor-e-imza-www.gidahatti.com

Sürücü belgesi yenilenmesi konusunda aile hekimleri çok önemli

Prof. Dr. Karadağ, sürücü belgesi yenilenmesi noktasında aile hekimlerinin büyük sorumluluk altında olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Sürücü belgesini yenileyecek ya da sürücü belgesi alacak kişiler, tek hekimin imzası ile sağlık raporu alabiliyor. Sağlık raporu alırken kişinin, ‘bende uyku apnesi, gündüz aşırı uykululuk hali yoktur’ diye beyan formu doldurması gerekiyor. Hekim bunu onayladığı zaman kişi rapor alabiliyor. Kişide uyku apnesi varsa ve ‘yok’ diye beyan etmişse trafik kazası yaptığında ya da yasal bir süreçte bu kişinin uyku apnesi olduğu görülür ise hekim büyük bir cezai müeyyideye uğrayabilir.”

Karadağ, aile hekimlerine yönelik düzenlenen eğitimlerde UYKUDER uzmanlarının zaman zaman bilgilendirme yaptığından bahsetti.

uyku-trafik-gidahatti

Uyku apne sendromu tetkiki yapılmalı

Verilerin, Türkiye’de 25 milyon sürücü bulunduğunu gösterdiğine dikkati çeken Karadağ, “25 milyon sürücünün yaklaşık 5 milyonu obez. Bunların yarısının, beden kitle endeksini yüzde 33’ün altında kabul etsek bile ki bu en az 2,5-3 milyon kişi demektir, yönetmelik gereği yılda 500-600 bin kişiye uyku tetkiki yapmak zorundayız.” dedi

Diyabet hastaları, sorunlarını yetkililer ile tartışacak

Karadağ, Türkiye’de bu sayıyı karşılayacak laboratuvar olmadığını vurgulayarak, “Bu durum tüm dünya için sıkıntı. Şimdi yeni çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılıyor. Mesela uyku laboratuvarları dışında yapılan kayıtlar var, bunlar diğer hastane yataklarında ya da hastanın evinde yapılabiliyor. Bunların tartışılması ve yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Dernek olarak buna öncülük yapıyoruz.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, kongreye bu konuda paylaşımda bulunmak amacıyla katılacaklarını belirten Karadağ, “Yetkililerimizle bu konuları paylaşacağız, bilimsel verileri onlara sunacağız ve çözüm önerilerini birlikte tartışacağız. İnşallah ülkemize güzel hizmetler yapacağız, bu konunun çözümüne katkı sağlamaya çalışacağız.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın