Urla enginarla şenlendi!

-
Urla enginarla şenlendi!

İzmir’in Urla ilçesinde bu yıl 4. kez düzenlenen Uluslararası Enginar Festivali, renkli görüntülerle başladı. Festivalde bu yıl hedef 1,5 milyon ziyaretçi…

Yarımada’nın kalkınma stratejisinde önemli yer tutan ürünlerden enginarın tanıtılması amacıyla Urla’da düzenlenen Uluslararası Enginar Festivali, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Dünya Gurme Şehirler Birliği (Reseau Delice) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Urlalıların hedefi, 29 Nisan’a kadar devam edecek festival süresince 1.5 milyon ziyaretçi ağırlamak.

Kortej yürüyüşüyle başladı

Enginar yemeği yarışmaları, tadım etkinlikleri, paneller, sergiler ve atölyelerle renkli görüntülere sahne olması beklenen festival, kortej yürüyüşüyle başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde gerçekleşen yürüyüşe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekipleri de renk kattı.

“Tarım kan kaybetti, çiftçi üretemez oldu”

Festival açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bölge insanının emeği ve alın terini düzenledikleri ulusal ve uluslararası etkinliklerle değere dönüştürmek, Yarımada’nın ürünlerini tüm dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi. Sadece sanayiye kaynak ayıran, yol haritasını buna göre kuran iktidarların kaybetmeye mahkum olduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarımımız giderek kan kaybetti, çiftçi üretemez oldu. Birçok tarım ürününü, temel gıda ürünlerini ithal eden duruma geldik. Ama İzmir’in tarımı, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye tarımından 2,5 kat fazla büyüdü; kırsalda yaşayanların gelir düzeyi arttı. Ürün alımı yaptık. Ziraat odaları vasıtasıyla teknoloji ürünleri dağıttık. Altyapı desteği sağladık. Şimdi sıra pazarlamada… Ürettiğimiz ürünlerin değeriyle pazarlanması katma değerin artırılması, paketlenerek sanayi ürün haline gelmesini sağlayacağız.”

Sanayi, inşaat sektörü ve finans kuruluşlarına dağıtılan teşviklerin yüzde 1’inin tarıma verilmesi durumunda tarım ihracatının 80-100 milyar doları bulacağını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Temel sektör Türkiye’de tarımdır, tarımdır, tarımdır. Bunu herkesin böyle bilmesi, yol haritasını böyle hazırlaması gerekir” dedi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da, “Biz bundan 4 yıl önce bir hayal kurduk. Günden güne tütün misali azalan enginar üretimi direnişiydi bu aslında. Herkes bu büyük, koca etkinliği festival sanırken, biz enginar üreticisiyle el ele verip bir çığır açtık” dedi. Uyar, ilçede enginar gelirinin 3 yılda yüzde 275 oranında arttığını, ilk festival yılı olan 2014’te enginar ekim alanı 1 milyon 600 bin m2 iken, 2017 yılında bu rakamın 3 milyon m2’ye ulaştığını sözlerine ekledi.

1 milyon kişi bekleniyor

Urla’da 3 günlük festival için 1 milyon kişi bekleniyor. Festivalde enginar reçeli, enginar sabunu, enginar yemekleri ile enginar temalı hediyelik ve tekstil ürünlerinin yanı sıra kurulacak tadım atölyelerinde “enginarlı kabak çiçeği tatlısı”, “karidesli enginar mücver”, “dereotlu enginarlı somon turşusu”, “Fas usulü mor enginar”, “Hollandez soslu enginar&q uot;, “enginarlı karnıyarık”, “ançuezli vinegret sos eşliğinde Urla Sakız enginarı”, “enginarlı kiş”, “enginarlı büzgü börek”, “enginar çorbası”, “enginar kroket”, “enginar konservesi”, 10 baharat eklenerek yapılan “enginar çayı”, “enginar döneri” ve “enginar tatlısı” gibi lezzetler de konuklara ikram edilecek.

Yabancı şefler geliyor

İzmir’in de üye olduğu Dünya Gurme Şehirler Ağı, Urla’daki festival süresince İtalya, Fransa, Tunus, Fas, Cezayir, Lübnan’dan gelecek şeflerle Türk şefleri bir araya getirecek. Tüm etkinlikler ve atölye çalışmaları ücretsiz gerçekleşecek ve Urla’daki eski tarifler ve göç mutfağı Doğal Sofra Urla Gönüllüleri tarafından uygulamalı olarak konuklara aktarılacak.

Festivalin ikinci gününde ise Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Hayat Erkanal ve Dr. Yılmaz Karakoyunlu söyleşi gerçekleştirecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın