Üreticiler için ambargo beklenenden sert oldu

-
Üreticiler için ambargo beklenenden sert oldu

Rusya Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada Rus gıda üreticilerinin ülkenin batıdan gıda ithalatına ambargo getirmesinin ardından meydana gelen açığı tamamen kapatabilecek miktarda ürün üretemediğini belirtildi.

2014 yılı Ocak ayından Eylül ayına kadar olan veriler 2015 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında Rusya’da yerli üretimin genel olarak arttığı, ancak birçok gıda kategorisinde toplam arzın düştüğü ortaya çıktı.

Bu süre zarfı içerisinde en büyük düşüş Rusya’nın sığır eti, tereyağı, balık ve sebze tedarikinde oldu. Yerli üreticilerin üretimi %25 oranında arttırmayı başarmasına rağmen %89’u ithalattan sağlanan genel kırmızı et tedariki %42 oranında düştü.

rusya-pazar-www.gidahatti.comİşlenmemiş sebze, bazı balık çeşitleri ve tereyağı tedarikinde %10 ila %15 arasında düşüş yaşanırken,  peynir, elma ve sosis-sucuk ürünlerinin tedarikinde de %1 ila %5 arasında küçük düşüşler gerçekleşti.

Öte yandan Rus üreticiler, 2014 yılı ile kıyaslandığında 2015 yılında kanatlı hayvan, domuz eti, fermente süt ürünleri ve patatesin yerli pazar tedariğini arttırmayı başardı. Bu artış ürüne bağlı olarak %6 ila %19 arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya’daki patates üretimi ise %25 oranında artarken, taze balık, sosis-sucuk ürünleri ve elma dışında birçok gıda kategorisinde de yerli üretim arttı. Balık ve sosis-sucuk ürünleri üretimi sırasıyla %5 ve %4 oranında düşerken elma miktarı 2014 yılıyla aynı oranda kaldı.

Peki ya Rusya’nın Türkiye ambargosu…

Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti’de yer alan habere göre, Peskov, Türkiye’den ithal edilen ürünlere herhangi bir ambargo uygulamayı düşünmediklerini belirterek, “Ancak, Türkiye’den ithal edilen ürünlere daha sıkı denetim uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Peskov, denetimlerin artırılmasının nedenlerine yönelik kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Bunun birçok farklı ve çeşitte nedenleri var” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’ya aralık ayında gerçekleştirmesi beklenen ziyaretinin iptal edilmediğini belirten Peskov, “Bu konuda kesin bir sonuca varılmadı. Fakat herhangi bir iptal kararı şu aşamada bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Rusya’nın, Türkiye ile ikili ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizen Peskov, “İki tarafın da çıkarına olan dostluğumuzun bizler için kıymetli olduğunu vurgulamam gerekir” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağına, beş dakika içinde 10 kez ikaz edilmesinin ardından, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki F-16 tarafından müdahalede bulunulduğunu açıklamış, uçak müdahalenin ardından Suriye topraklarına düşürülmüştü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın