“Umut mantarları” sayesinde kendi işlerinin patronu oldular!

-
“Umut mantarları” sayesinde kendi işlerinin patronu oldular!

İzmir’in Kiraz ilçesindeki kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle istiridye mantarı üretimine başladılar. Sadece kadın üyelerden oluşan kooperatifin ürettiği mantarlara yurt dışından da talep var.

İzmir’in merkeze en uzak ilçesi Kiraz’da son dönem hızla yaygınlaşan istiridye mantarı üretimine öncülük eden kadınlar, ilçede adeta birer kahraman haline geldi.

Karanlık odada aydınlık bir gelecek!

İstiridye mantarı üretme fikri, ekonomik sıkıntılardan bir çıkış yolu arayan Kiraz’lı kadınların İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçedeki “Yerel Hizmetler Müdürlüğü” ile temasa geçmesinin ardından oluştu. Tarım arazilerinin oldukça sınırlı olduğu ilçede kadınlar, kendilerine sunulan seçenekler arasından istiridye mantarı üretimine yönelmeyi tercih ettiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, Kiraz Yerel Hizmetler Müdürlüğü ve Kiraz Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle “İstiridye Mantarı Yetiştirme Eğitimi” alan kadınlar, evlerin karanlık odalarında ya da depolarında ilk tohumları etkiler.

İlk ürünleri pazarlarda satarak, aile bütçesine küçük de olsa bir katkı sağlayan kadınlar, daha büyük çaplı üretim ve kazanç için, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önerisi doğrultusunda “Kırköy Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”ni kurdular. Halen 60 ortağı bulunan kooperatifin faaliyete geçmesi ile birlikte istiridye mantarına olan talep katlanarak artmaya başladı. İzmir ve çevre illerin yanı sıra yurt dışından bile ürettikleri istiridye mantarına talep var.

Başkan Kocaoğlu’nun ziyareti

İlçede mantar üreticiliğini daha da büyütmek için destek taleplerine, Başkan Kocaoğlu da duyarsız kalmadı. Kırköy’ü ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, kurulacak üretim tesisi konusunda kendisinden destek isteyen kadınlara, “Biz elimizden gelen desteği vermeye hazırız” sözünü verdi.

Düğünlerde bulaşık yıkayan kadınlar patron oldular!

Kirazlı kadınlar, duygularını şöyle paylaştılar:

Güler Özen (Kırköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı): “Kiraz’da iş olanakları kısıtlı. Bu projeyle kadınlarımızın kendilerine güvenleri geldi. Artık bizim de bir kazancımız var. Eğitimlere katılmak isteyen herkese yardımcı oluyoruz. Kadınlarımız artık üretmeye başladılar. Her sabah kalkıp heyecanla mantarlarına koşuyorlar. Şu an herkes evinin bir odasına üretim yapmaya çalışıyor.”

Fatma Yıldırım (Üretici): “Bu projeye başlamadan önce köyümüzde iş imkanı olmadığı için dışarıya yevmiyeli olarak çalışmaya gidiyorduk. Bu proje bizim için bir umut oldu. Samanların içine umut tohumu ektik. İnanıyorum ki, birlik olarak bir yerlere geleceğiz ve başaracağız. Çok güzel şeyler olacağına inanıyorum.”

Zübeyde Duyar (Üretici): “Bizde genellikle kadınlar tarla işçiliğinde çalışır. Ben ve birkaç arkadaşım düğünlere bulaşık yıkamaya giderek hayatımızı kazanıyoruz. Tarlamız yok, suyumuz yok, gelirimiz yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle eğitimi aldıktan sonra küçük çapta istiridye mantarı üretimine başladık. Evlerimizin odalarında, depolarımızda mantar üretiyor, gelir elde ediyoruz.”

Şehriban Palaz (Üretici): “Kadınlarımızın ek gelir için bir arayış içinde olması bize böyle bir yol açtı. Evlerimizde küçük ölçekli alanda yetiştirilecek, maliyeti en uygun olan istiridye mantarı projesi üzerinde çalışmaya başladık. İzmir Büyükşehir Belediyesi her konuda olduğu gibi bize burada da yardımcı oldu. Biz de kadınlar olarak kooperatifimizi kurduk. Evlerde şu an basit usul saman kaynatarak kompostlarımızı hazırlıyoruz. Büyükşehir’in bize verdiği desteklerle daha aktif bir şekilde üretime geçeceğiz.”

Adnan Özen (Kırköy Muhtarı): “Kadınlarımızın erkeklerin yaptığı her işi başarabileceklerine inanıyorduk. Onlar da bizi mahcup etmedi. Biz kırsalda yaşıyoruz. İş imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı istihdam sağlanması açısından istiridye mantarı projesi başlatıldı. Evlerde istiridye mantarı üretimine başlandı.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın