TÜSİAD, Rusya ile kriz ortamında Çin’e dikkat çekti

-
TÜSİAD, Rusya ile kriz ortamında Çin'e dikkat çekti

Rusya ile patlayan uçak krizi, Türk iş dünyasının Asya’nın dev ekonomisi Çin’e yönelik ilgisini daha da artırdı. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, yatırımların artması için Türk şirketlerinin Çin’i iyi anlaması gerektiğini söyledi, gıda güvenliği ile ilgili anlaşmayı önemli gördüğünü kaydetti.

TUSIAD-www.gidahatti.comTürk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenen “Çin’i Anlamak, Çin ile İş Yapmak” konulu toplantı, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyan ile Çin Ticaret Odası Başkanı Joerg Wuttke’nin katılımıyla yapıldı.

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan TÜSİAD Başkanı Symes, Asya’nın büyüyen devi Çin’in büyüme oranı tek haneye inse de Türkiye’nin ihmal etmemesi gereken, önemli bir ülke olduğunun altını çizdi, Türkiye ile Çin’in karşılıklı yatırımlarının daha da artabileceğini söyledi. Symes, şunları kaydetti:

“TÜSİAD olarak Çin’in ekonomik durumunu ve yatırım imkânlarını raporlarımız ile paylaşıyoruz. Ama bu ülkeyi yatırımlar adına bilinir kılmaya yetmiyor. Onun için Çin ile ilgili toplantılar tertipliyoruz. Çin tarafından daha çok yatırımı Türkiye’ye çekme derdindeyiz. Bize göre Türkiye’den şirketlerin orayı iyi anlaması gerekiyor.

Sut-ve-sut-urunleri-www.gidahatti.comÇin ile pek çok alanda yatırım yapılabilir. Bu anlamda gıda güvenliği ile ilgili anlaşmayı önemli görüyoruz. Bu, süt ve süt ürünleri alanında imkânlar sunacak. Turizm de önemli bir alan. Çin toplumu turizme ciddi ödemelerde bulunuyor. Ama bu ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısı 200 bin. Yani Çin’in tüm turistlerimiz içinde payı binde 5. Şu an Türkiye’de turizm yatırımları önemli.”

Çin’in Mart ayında vizyon ve eylem planını açıkladığı yeni İpek Yolu olarak bilinen “Bir Kuşak-Bir Yıl” Projesi’ne vurgu yapan Symes, Çin’in, yabancı sermaye çekmek için reformlar yaptığını, karşılıklı yatırım artışının Çin tarafının reformlarına, Türkiye’den şirketlerin yatırım iştahına bağlı olduğunu kaydetti.

Symes, “Bugün artık küresel ekonominin en etkili paydaşlarından biri haline gelen Çin’in içinden geçmekte olduğu ekonomik süreci daha iyi analiz etmenin ve tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken yeni İpek Yolu projesini yakından takip etmenin özel sektör olarak kritik önemi olduğunu düşünüyoruz. Asya, Avrupa ve Afrika’daki pek çok ülkeyi kara ve deniz yolu ile birbirine bağlayacak olan proje, İpek Yolu Ekonomi Kuşağı ve Deniz İpek Yolu’nu inşa etmeyi amaçlıyor. Dünya nüfusunun üçte ikisini ve küresel üretimin üçte birini etkileyeceği düşünülen bu dev projenin, gerek çok taraflı gerekse ikili ilişkiler üzerinde büyük etkileri olması bekleniyor” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın