TÜSİAD Başkanı’ndan enflasyon uyarısı, reform serzenişi!

-
TÜSİAD Başkanı’ndan enflasyon uyarısı, reform serzenişi!

Enflasyonun son derece kritik bir noktaya geldiğini bildiren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, artış kontrol edilemezse Türkiye’nin uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin düşürülmesinin mümkün olamayacağı, uzun vadeli yatırım ve tasarruf davranışlarında da kalıcı bozulmalar yaşanacağı uyarısında bulundu. “Ancak bunlar aşılamayacak sorunlar da değil” diyen Bilecik, yapısal reform sözünün sıkça kullanıldığına da vurgu yaptı, “Neredeyse kelimenin içini boşalttık” dedi.

Ekonomist Dergisi’nin “40 Yaş Altı 40 Genç CEO 2018” ödül töreninde konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, dünyada ve Türkiye’de siyasi, ekonomik ve toplumsal gündemin sıcaklığına dikkat çekti.

Türk iş dünyası ve Türkiye ekonomisinin hararetini gençlerin gidereceğini vurgulayan Bilecik, “Kısaca, memleketin havası size emanet! Önünüzde yapacak daha çok işiniz, gerçekleştirecek daha çok hayaliniz olduğu sürece gençsinizdir. Mesele yaş meselesi değildir, çalışma ve üretme meselesidir.” ifadelerini kullandı.

Doğduğu yerden başlayarak iş hayatının hikayesini paylaşan Bilecek, hikayesini, “2 şehir, sayısız hayal ve 1 hayat” olarak özetledi. TÜSİAD ve diğer bütün STK’ların girişimciliğin önemini, yükselen bir değer olduğunu Türkiye meselesi olarak ortaya koyduğunu ifade eden Bilecik, “Eminim sizler de kendi hayallerinizi gerçekleştirecek, bugünkü gibi daha nice büyük başarılara imza atacaksınız” dedi.

Genç CEO’lara hayal kurma, artan hayallerin çoğunun da Türkiye ile ilgisi olması tavsiyesinde bulunan Bilecik, Türkiye için birlikte yapılacak çok iş olduğunu, yaratılan güçlü değişim rüzgarı ile çok ezberin bozulacağını, Türkiye’nin ezber bozmaya en çok ihtiyaç duyduğu süreçten geçtiğini söyledi.

“Yeni kalkınma hikayemizi dijital dönüşümle yazabiliriz”

İçinden geçilen çağın “teknoloji ve dijital dönüşüm çağı” olduğunu belirterek, Türkiye’nin çağa uygun, yeni kalkınma hikayesinin “sanayinin dijital dönüşümü” üzerinden yazılabileceğini vurgulayan TÜSİAD Başkanı, genç yöneticilerin, Türkiye’nin dijital rekabetteki en büyük kozu olduğunu, sağlam altyapıya dayalı ekonomilerin kolay kolay sarsılmayacağını kaydetti. Erol Bilecik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin bugün düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplumsal uzlaşma, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve dış ilişkiler alanlarında muhtelif yapısal sorunları var. Bu sorunların çözümü için ülkemizin düşünen, fikir yürüten ve sorun çözen insanlara her geçen gün daha fazla ihtiyacı var. İyi bir yönetici olmak, sadece şirketlerinizi değil, ülkenizi ileri götürmeyi hedeflemektir. Sorunlarımızı enerjinizle, heyecanınızla, olaylara ve dünyaya güncel bakış açınızla sizler çözüme götüreceksiniz. Bu bence zaten ülkeye olan borcunuz… Türkiye’yi dünya siyaseti ve ekonomisinde etkili kılan en büyük güç kaynakları her zaman demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve özgürlükler olmuştur. Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir seçim dönemini geride bıraktık. Şimdi artık toplumsal uzlaşma ve reform zamanı. Özellikle ekonomide son derece hassas bir dönemin içerisine girmiş bulunmaktayız.”


  Gümrük ve Ticaret Bakanı: “Enflasyonda sebze meyve günah keçisi yapıldı”

enflasyon-pazar-gidahatti“Enflasyon kritik bir noktaya geldi”

Türkiye ekonomisinin 2009 krizinden bu yana son 9 yıldır kesintisiz olarak büyümeyi başardığını, önemli ölçüde istihdam yaratıldığını ancak bunları sağlarken önemli ölçüde finansal riskin de biriktirildiğini aktaran Bilecik, enflasyonun yüzde 15,4 ile son derece kritik bir noktaya geldiğinin altını çizdi. Bilecik, şöyle devam etti:

“Bu artış kontrol edilemezse Türkiye’nin uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi mümkün olamayacağı gibi, uzun vadeli yatırım ve tasarruf davranışlarında da kalıcı bozulmalara sebep olabileceğini yetkililerle her daim paylaşıyoruz. Bunlar aşılamayacak sorunlar da değil. Halihazırda özel sektörün döviz cinsinden yüklü miktarda borçlu olmasının nedeni, uzun vadeli TL fonlama imkanının olmayışıdır. Yüksek enflasyon, vadelerin uzamasının, fonlama maliyetlerinin düşmesinin önündeki neredeyse tek engel… Kur riski, yatırım yapan, elini taşın altına sokup risk alan özel sektörün üzerinde ciddi bir kırılganlık yaratmaktadır. Bunları devlet yetkilileri ile, özellikle yeni kabinedeki bakanlarla paylaşıyoruz.”

“Yapısal reformlar sözünün içini boşalttık”

TÜSİAD olarak önerdikleri programın, “finansal istikrarın sağlanması”, “yapısal reformlar ile ekonomide yapısal dönüşümün sağlanması” ve “küresel ilişkilerin iyileştirilmesi” olmak üzere 3 ana bacağı olduğunu belirten Bilecik, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yapısal reformlar sözünü o kadar sık kullanmaya başladık ki, bu hem muazzam bir ihtiyacı göstermekte, aynı şekilde de neredeyse kelimenin içini boşalttık. Bugün iş dünyası olarak, gözümüzün bir tanesi ekonomimizin üzerinde, diğeri ise dış dünyada… Türkiye ekonomisinin, dış ilişkilerimizden bağımsız yorumlayamayız. Dış dünya ile ilişkilerimiz pek çok açıdan ekonomimizi etkiliyor. Türkiye’ye yönelik dış dünyadaki algı maalesef son yıllarda yaşanılan pek çok olumsuz gelişme nedeniyle geriledi. Başta AB ile olan ilişkilerimiz olmak üzere dış ilişkilerimizi ne kadar iyileştirirsek ticari faaliyetlerimizin de önü o kadar açılır. İyi haber, bunların hepsinin artık fazlasıyla farkında olan bir kabine sistemi olduğunu görüyoruz.”


  Merkez Bankası, et ve süt ürünleri fiyatlarına dikkat çekti

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, gençleri 21. yüzyıl becerileriyle donatmak için analitik, özgür ve yaratıcı düşünme başta olmak üzere bilgi çağının gerektirdiği becerileri önceliklendiren, kapsamlı bir eğitim reformunun hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Genç yöneticilere tavsiyesi ne oldu?

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, deneyimlerinden yola çıkarak, genç yöneticilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Hayallerinizi çoğaltın. Zor şeyler birlikte başarılır. Networkunuzu daha çok geliştirin. Yeni insanlarla tanışmak ve onlarla görüşmek için çaba sarf edin. Hepimizin bu güzel ülkeye fazlasıyla borcu var. Bu topraklardan aldığınızı bu topraklara geri vermenizin en güzel yollarından biri sivil toplum kuruluşlarında görev almaktır. Bana bugün geriye dönüp baktığımda ‘neyi farklı yapardım’ diye sorulursa, emin olun, ‘STK’larda daha erken yaşlarda görev alırdım’ derim. Hayatta seyirci değil, mutlaka oyuncu olun. Taşın altına elinizi daha fazla sokun, çekinmeyin, korkmayın. Bazı şeylerin değişmesi gerekiyorsa değişime liderlik yapan siz olun. Hedefinize giden yolda asla pes etmeyin, asla vazgeçmeyin ve hiçbir zaman karamsar olmayın. Daha iyi günler gelecek emin olun, umudunuzu kaybetmeyin. Biliyorum, bunun aksini söyleyenler olacak, onlara inanmayın. Umut, korkudan daha güçlü tek duygudur. Bugün dünyada büyük bir rekabet var. Bu rekabette Türkiye’nin güçlü olması için sizin gibi iyi, güçlü, genç liderlere ihtiyacımız var. Sizler, bizlerin yarınlarısınız.”

ataturk-canakkale-savasinda-gidahatti“Laiklik, demokrasi ve Cumhuriyet, var oluşumuzun sigortası”

Bazı liderlerin şirketlerinin, bazı liderlerin ülkelerinin, bazı liderlerin ise dünyanın kaderini değiştirdiğini vurgulayan Bilecik, “Sizler, dünyanın kaderini değiştiren bir liderin neslisiniz. Sizler, Atatürk’ün bu ülkenin geleceğini emanet ettiği Türk gençliğisiniz. Mustafa Kemal, bizim temelimizdir, bir yöndür. Ülkemizi daha iyi yerlere taşımak için o yolu devam ettirecek olan sizlersiniz. Atatürk’e ve Cumhuriyet’e olan minnet borcunuzu asla unutmayın. Herkes bilmelidir ki, Türk insanını, hatta en çok da Türk kadınını yücelten, insanımızı çağdaş uygarlıklar seviyesine layık gören Atatürk’e sadece Türk milleti değil, bütün dünya saygı duyuyor. Unutmayalım ki, laiklik, demokrasi ve Cumhuriyet; var oluşumuzun sigortasıdır.” İfadelerini kullandı.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın