Türkiye’nin kadın muhtarları Urla’da buluşacak

-
Türkiye’nin kadın muhtarları Urla’da buluşacak

Urla Belediyesi, Türkiye’de bir ilk olarak ülkemizin dört bir yanında görev yapan kadın muhtarları ağırlamaya hazırlanıyor. Kadın Muhtarlar Çalıştayı, 17-19 Aralık 2015 tarihleri arasında yapılacak.

urla-www.gidahatti.com Urla’daki Eski Tamirhane Binası’nda  gerçekleşecek olan “Kadın Muhtarlar Çalıştayı”nın ayrıntıları, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Hasan Yılmaz ve Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan  Balkır’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

urla-www.gidahatti.comAnkara Üniversitesi, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Ege Kadın Dayanışma Vakfı, Urla Kent Konseyi, Kadın Muhtarlar Derneği’nin destekleriyle gerçekleştirilecek “Kadın Muhtarlar Çalıştayı ve Sürdürülebilir Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Sempozyumu”na 240 kadın muhtar katılacak. Çalıştayda, siyasetin ilk basamağı olan muhtarlık görevinde kadın muhtar, geçmişten günümüze ele alınarak güncel sorunları ve çözüm önerileri tartışılacak.

Yerel yönetimlerin en küçük birimi olan mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek siyasete giren kadınların karşılaştıkları sorunların belli öncelikler temelinde belirlenmesi ve belirlenen öncelikli sorun alanlarından hareketle bir eylem planı hazırlanması ve bunun kamuoyuyla paylaşılmasının amaçlandığı çalıştayın son gününde, Urla Belediyesi’nin Urla’da kadının konumun güçlendirilmesi ve dezavantajlı olduğu alanlarda desteklenmesine yönelik olarak hazırladığı 2016 yılı bütçesi açıklanacak.

sibel-uyar-www.gidahatti.comUrla’da kadın muhtar sayısı Türkiye ortalamasının üzerinde

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, muhtarlığın tarihçesine değindiği konuşmasında, Türkiye’deki kadın muhtarların sayısı ve dağılımı hakkında bilgi verdi. “Bugün siyasette daha fazla kadın siyasetçi olsaydı, dünya bu kadar çatışma ve savaş ortamında olmazdı” diyen Uyar, “Urla’da ise bu rakam 37 muhtardan 6’sı kadın olmak üzere yüzde 16,21 gibi Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir” dedi.

Çalıştayda Urla Belediyesi’nin 2016 yılı için hazırladığı Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe modelinin sunulacağını ve tartışmaya açılacağını vurgulayan Uyar, “Belediye olarak 2016 yılı bütçe hazırlıkları kapsamında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme çalışmasını yaptık ve Meclis’te onaylanan bütçeye ekledik. Başlangıç niteliğindeki bütçe çalışmamızın  en temel özelliği program esaslı performans bütçe sistemi çerçevesinde bütçeye entegre faaliyet ve proje temelli bir altyapı çerçevesinde hazırlanmış olmasıdır. Amacımız yerel yönetim ayağında,  toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadının desteklenmesi suretiyle yerel demokrasinin ve ekonomimin güçlendirilmesidir” diye konuştu.

urla-www.gidahatti.comKadının konumu güçlendirilecek

Prof. Dr. H. Hasan Yılmaz da “Kadın Muhtarlar Çalıştayı” ile siyasete giren kadınların karşılaştıkları sorunların belirlenmesi, öncelikli sorun alanlarından hareketle yerel siyasette kadının güçlendirilmesi suretiyle katılımın artırılmasına yönelik bir eylem planı hazırlanması ve kamuoyuna duyurulmasını amaçladıklarını söyledi.

Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır ise “Kent konseyleri bulunduğu kentin bütün sivil toplum kuruluşlarının şemsiye kuruluşudur. Demokraside kadınların çok önemli bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Kadın belediye başkanı, kadın kent konseyi başkanı, kadın muhtarların Türkiye ortalamasının çok üstünde olmasını Urla açısından bir avantaja çevireceğimize inanıyorum” dedi.

urla-www.gidahatti.com

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın