Türkiye’de kaç kişi 4,5G kullanıyor?

-
Türkiye’de kaç kişi 4,5G kullanıyor?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Nisan ayında geçilen 4,5G teknolojisini kullananların sayısını açıkladı. Sayan, “4,5G teknolojisine geçen kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı” dedi.

Her yıl Mayıs ayında yapılan ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) kuruluş yıldönümü de olan “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü” kutlamaları, bu yıl Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğin bu yılki ana teması, “Sosyal Etki İçin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Girişimciliği” oldu.

tuted-telekomunikasyon-gunu-gidahatti

Gelecek öngörüleri

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 151. yılına denk gelen etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜTED Başkanı Dr. Dilek Ataman Bağdatlıoğlu, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin bütün sektörleri geometrik bir hızda değiştirdiğini söyledi. Otomotiv, sigorta, sağlık, yazıcılar, eğitim sektörleri ile ilgili geleceğe yönelik öngörülerini paylaşan Bağdatlıoğlu, “2018 yılında, yollarda kendi kendine giden arabaları göreceğiz. 2020 yılında araba endüstrisinin başka bir evreye girmesi bekleniyor. Akıllı telefonlardan araç çağırmanın yaygınlaşması ile arabalara ihtiyacın yüzde 90 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Geleneksel üretim sona erecek. Tesla, Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri şimdiden araba üretmeye başladılar.” dedi.

tuted-baskani-dilek-ataman-bagdatlioglu-gidahatti

Sigorta ve enerji sektörü ile ilgili de önemli açıklamalarda da bulunan Bağdatlıoğlu, “Teknolojik ilerlemenin etkisi ile trafik kazaları azalacağı için sigortalar çok ucuzlayacak. Gayrimenkul tamamen değişime uğrayacak çünkü çoğu iş mekândan bağımsız yapılabileceği için insanlar şehirlerin dışında yerleşim alanlarını tercih edecek. Alternatif enerjiler 30 yıl içinde geometrik bir biçimde çoğalacak ve fiyatlar o kadar düşecek ki 2025 yılında kömür üretim ocaklarının kapanması bekleniyor.” şeklinde konuştu.

Fortune 500 ödüllerini aldılar

Konuşmasında sağlık sektörünün geleceğine de değinen Dilek Ataman Bağdatlıoğlu, “Avuç içine sığacak büyüklükte cihazlar geliştirilerek sağlığımızın takibi ve ölçümü mobil olarak sağlanacak. Bu cihazlar, akıllı telefonlarımız ile çalışacak; retina taraması, kan örneği ve nefesimizi alarak düzinelerce tahlili yapabilecek. Cep telefonu sahibi olan herkes, sağlık servislerine hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşabilecek.” dedi.

Üretimin yüzde 10’u 3D yazıcılar ile yapılacak

“Artık ayakkabılar, uçak yedek parçaları ve hatta uzay üslerindeki yedek parçalar bu 3D yazıcılar ile basılıyor. Bu senenin sonunda yeni akıllı telefonların 3D tarama yapması bekleniyor” diyen Bağdatlıoğlu, “Ayağımızı 3D taratıp kendi ayakkabımızı evde üretebileceğimiz bir geleceğe doğru ilerliyoruz. 2027 yılında üretilen her şeyin yaklaşık yüzde 10’nun 3D yazıcılar ile üretilmesi bekleniyor. Çin’de 6 katlı ofis binası üretildi bile” bilgisini paylaştı.

2020 yılına kadar insanların yüzde 70’inde akıllı telefonların olacağını ve böylece herkesin kaliteli eğitim içeriklerine ulaşabileceğini belirten Bağdatlıoğlu, eğitim sistemin de bu nedenle yeniden kurgulanacağının altını çizdi.

btk-baskani-omer-fatih-sayan-gidahatti

Türkiye’de mobil penetrasyon oranı yüzde 95,5’e çıktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan ise bilgi ve iletişim sektörünün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en dinamik ve aktif sektörlerin başında geldiğini ifade ederek, Türkiye’de mobil penetrasyon oranının yüzde 33’lerden yüzde 95,5’e çıktığını söyledi.

Sabit genişbant penetrasyonunun yüzde 3,4’ten yüzde 9,8’e çıktığını belirten Sayan, “Mobil genişbant penetrasyon oranı 2007’de yüzde 4 iken bugün yüzde 32’ye çıktı. Bu arada internete bağlı hane penetrasyonu yüzde 18,4’den, yüzde 43,6’ya, internet kullanıcı penetrasyon oranı da yüzde 15.8’ten yüzde 40,4’e çıktı.” dedi.

Tüketim artışı gıdaya mı yarayacak?

4,5g-kullanim-gidahatti

4,5G kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı

2015 yılı sonu itibariyle Türkiye’de elektronik haberleşme sektörünün büyüklüğünün bir önceki yıla göre yüzde 17,6 artarak 39,5 milyar TL’ye ulaştığını ve toplam yatırım miktarının özellikle 4,5G etkisiyle 17,3 milyar TL olduğunu kaydeden Sayan, şöyle devam etti:

“Türkiye’de mobil abone sayısı 73,8 milyon. Bu artış önümüzdeki süreçte de devam edecek. Özellikle 5G ve nesnelerin interneti teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle akıllı binalar, akıllı şehirler, akıllı ulaşım gibi alanlarda birbirimize daha fazla bağlanacağız. Birçok yeni teknoloji bizim yaşam ve üretim yapma biçimimizi çok yakından etkileyecek. Büyük ve güçlü bir haberleşme ve iletişim altyapısı ile bunun önünü açacak şekilde çalışmamız gerekiyor.”

Türkiye’de veri trafiği ile ilgili son rakamları da paylaşan Sayan, sabit geniş bant internet kullanım miktarının bir önceki yıla göre yüzde 47, mobil geniş bant internet kullanım oranının yüzde 88 arttığını ve 1 Nisan’da hayatımıza giren 4,5G teknolojine geçen kullanıcı sayısının ise 10 milyonu aştığını açıkladı.

tuted-telekomunikasyon-gunu-ceo-paneli-gidahatti

Açılış konuşmalarının ardından BTK Kurul Üyesi Figen Kılıç moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Ar-Ge ve Girişimciliğin Sosyal Etkisi” konulu panelde ise Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir, UBER Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Süel sektörle ilgili değerlendirmeler yaptılar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın