Türk firmalarının Afrika pazarına girişi kolaylaşacak

-
Türk firmalarının Afrika pazarına girişi kolaylaşacak

Türk firmalarının Afrika piyasasına girişinin ve piyasada daha aktif olmalarının sağlanması amacıyla, Türkiye’deki Afrika ülkeleri büyükelçilikleri ile “Launch Event Of Road Show: Discovering Africa” programı başlatıldı.

TOBB-Afrika-www.gidahatti.comTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Afrika Ticaret, Sanayi, Tarım ve Meslek Odaları Birliği (UACCIAP) tarafından kurulan Türkiye – Afrika Odası’nın öncülük ettiği programın lansmanı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Afrika ülkelerinin Ankara büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konuşmasında Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki dostluğun uzun yıllara dayandığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, ilişkileri geliştirmek adına 1998 yılında Afrika Eylem Planı’nın uygulanmaya konulduğunu hatırlattı. Taraflar arasındaki dış ticaret hacminin geçen yıl sonu itibarıyla 20 milyar dolara ulaştığını anlatan Hisarcıkloğlu, Türk firmalarının Afrika’daki yatırımlarının da 5 milyar doları aştığına dikkati çekti.

TOBB-Afrika-www.gidahatti.com“Bölgede iş yapanlar fırsatları biliyor ama daha geniş bir çerçeveye ulaşmamıza ihtiyaç var” diyen Hisarcıklıoğlu, Afrika’daki iş ve yatırım fırsatlarını daha iyi anlatmak adına taraflar arasında iş birliğine çok önem verdiklerini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Diplomatların iş yapma ortamına sağlayacağı katkılar açısından bu girişim, ileride başarılı örnekler arasında gösterilecektir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin hem ticaret hem de yatırım anlamında büyük fırsatlar sunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de üretilen ürünlerin kalite ve maliyet anlamında dünya standartlarında olduğunun altını çizdi.

İhracatın yarıdan fazlasının AB ve ABD gibi gelişmiş piyasalara yapıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, son yıllarda yatırım ortamının gelişmesiyle Türkiye’ye doğrudan yatırımların hızla arttığını söyledi. Türkiye’nin müteahhitlik ve turizm sektörleri anlamında da dünyanın önemli ülkeleri arasında yer aldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bugün tüm piyasalara açılmış, küresel rekabette ayakta kalmış, İtalya ile Çin’in arasındaki en büyük sanayi devi olan ülke haline geldik. Bu iktisadi dönüşüm sürecinin başarısında güçlü özel sektörün çok ciddi katkısı oldu” dedi.

Afrika “kazan-kazan” ilişkisi istiyor

Fas’ın Ankara Büyükelçisi Lutfi Auad da, programın Türkiye’nin Afrika kıtasına gösterdiği ilgiyi göstermesi açısından önemli olduğunu ifade etti. “Bu organizasyonlar sayesinde Afrikalı büyükelçiler, Türk ekonomisinin canlılığını görme şansına sahip olacaklar” ifadesini kullanan Auad, son yıllarda demokratik pratiklerin giderek güçlendiği kıtanın geleceğini sağlamak adına güvenlik ve istikrarın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Afrika’nın 2000’li yıllarda dünyada en fazla gelişen ekonomilerden olduğunu vurgulayan Auad, “Afrika kıtası, dinamik genç nüfusunu değerlendirerek dünya çapındaki yerini elde etmek istiyor. Aynı zamanda kalıcı, sürdürülebilir gelişme için doğal kaynaklarını, zenginliklerini de kullanmak istiyor. Bu gelişmeyi de Türkiye gibi onunla iş birliği yapmak isteyen ülkelerle gerçekleştirmek istiyor. Afrika’nın dost ülkelerle kazan-kazan ilişkisi kurması gerekiyor ve Türkiye bu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Hulusi Kılıç da, “Bu girişimi çok destekliyor, önemli buluyorum. Bizim gizli bir ajandamız yok. Kazan-kazan ilişkisi yürütüyoruz. Bilgimizi, tecrübemizi kıskanmadan paylaşıyoruz” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın