Tüketici güven kaybediyor

-
Tüketici güven kaybediyor

Tüketici Güven Endeksi Aralık ayında, bir önceki aya göre %4,6 oranında düşüşle, 73,58’e geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım ayında 77,15 değerini almıştı.

TÜİK’in açıklamasına göre, Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Aralık’ta, bir önceki aya göre %2,6 oranında azaldı. Kasım ayında 95,66 olan endeks değeri, Aralık ayında 93,19’e geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Kasım ayında 105,90 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi de %5,6 oranında azalarak, Aralık ayında 99,91 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %7,4 oranında azalarak, Aralık ayında 78,41 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Kasım’da 22,37 olan Tasarruf etme ihtimali endeksi ise Aralık ayında %1,9 oranında artışla 22,79 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

Tüketici güven endeksinin 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu, 100’den büyük olması ise iyimser durumu gösteriyor.

tüketici-güven-endeksi-www.gidahatti.com

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın