Trakya Birlik başkanının iddiası: Kanola yağı, Ayçiçek yağına mı karıştırılıyor?

-

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Balıkesir’in Gönen ilçesinde kanola yağının artan üretimine dikkat çekti ve Başkan Sezen, raflarda bulunmayan kanola yağının ayçiçeği yağına karıştırıldığı iddiasında bulundu.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Gönen Yağlı Kooperatifler Birliğini ziyaret etti ve “tüketicilerimiz, Trakya Birlik gibi kurumların üretimini tüketsin” çağrısında bulundu.

Güney Marmara Bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerde üreticinin kanalo üretimine yöneldiğine dikkat çeken Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen’in açıklamaları, soruları ve iddiaları şöyle:

“100 bin ton kanola üretimi var, raflarda kanola yağı yok. Yemeklik yağa karıştırıldığını düşünüyoruz. Bizim için ortaklarımızın kazancı kadar tüketicimizin sağlığı da önemli.

Türkiye’de şu anda yılda 100 bin ton kanola üretimi var. Üretilen 100 bin tona karşılık, market raflarında kanola yağı yok. Peki bu kanola nerede?

Kanola yemeklik yağ üretiminde sıkıntılı, pek çok marka ayçiçeği yağına kanola yağı karıştırıyor. Trakya Birliğin ürettiği yemeklik ayçiçeği yağı, katkısız saf ayçiçeğinden.” diye iddia etti.

Habere ek not: Kanola hakkında pek çok iddialar ve araştırmalar ayyuka çıkınca yemeklik yağ olarak tüketimi dibe vurmuştu. Biyodizel olarak tüketilmesi çözüm olarak önerilmişti.

Kerim Alp

Bir Cevap Yazın