TİM seçimleri öncesinde ortalık karıştı!

-
TİM seçimleri öncesinde ortalık karıştı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlığına aday olan Oğuz Satıcı, adaylardan Tahsin Öztiryaki lehine açıklamalarda bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’ye tepki gösterdi. Satıcı, “Çok ilkel bir açıklama… Bunu medya yoluyla açıklamaya cüret etmesi kanımı donduruyor. Kendisini şaşırmış. Biz bunu ciddiye almıyoruz. Eskinazi’nin bir gafı, bir skandalı olarak görüyoruz” dedi.

2001-2008 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı yapan ve 30 Haziran’da yapılacak genel kurulda başkanlığa aday olan Oğuz Satıcı, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Tanrıverdi ile birlikte basınla  sohbet toplantısı düzenledi.

“İhracatın yeni bir hikayeye ihtiyacı var”

Toplantıda adaylık sürecini ve gelecek projelerini anlatan Satıcı, şunları söyledi:


  İhracat 5 yıl aradan sonra ilk kez çift haneli arttı, 157,1 milyar dolar oldu

“Bugünkü hikayeyi de biz yazdık. Dünya sürekli değişiyor, bu hikaye eskidi. Yeni Türkiye’nin yeni bir ihracat hikayesine ihtiyacı var. Biz dünyanın her yerini Türkiye’ye çevireceğiz. Başka kurtuluşumuz yok.

Bizim en başta yapacağımız koordinasyonu sağlamak olacak. Türkiye Cumhuriyeti ihracatı sürekli gündemde tutmalı. Türkiye’nin gündeminde olmuyorsan dünyanın da gündeminde olamazsın. Kendi mahallende sevgi saygı görmüyorsan, dünya mahallende de sana saygı göstermezler.

2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi için 3 önemli hedefim var. Bürokrasiyi azaltacağız, girişimci sayısını arttıracağız ve tüm pazarlara ayak basacağız.

Bugün yeni olan benim. Son 10 yıldır bu yapının içinde değildim. Bu sürede kendimi geliştirdim. 2001 – 2008 arasında yaptığım başkanlığı yorulduğum için bıraktım. Kendimi tekrara düşüyordum. 10 yılda dinlendim, bilgilendim, birikim yaptım. Yeni kanallar edindim. Şimdi bunları Türk ihracatçısına aktarmak istiyorum.”


  İhracatçılarda iyimserlik zirvede!

Jak Eskinazi’ye tepki: “Çok ilkel bir açıklama”

“TİM olarak bir aileyiz ve bu aileye yakışır bir seçim gerçekleşecektir” mesajı veren Oğuz Satıcı, birlikler adına başkan adaylarından Tahsin Öztiryaki’ye desteğini açıklayan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’ye de tepki gösterdi. Satıcı, şunları kaydetti:

“Böyle bir açıklama yapması kendini bağlar. Çok ilkel bir açıklama… Bunu medya yoluyla açıklamaya cüret etmesi kanımı donduruyor. Kendisini şaşırmış. Herkesin bireysel tercihlerine saygı duymak gerekir. Biz bunu ciddiye almıyoruz. Eskinazi’nin bir gafı, bir skandalı olarak görüyoruz. Mutlaka delegelerden özür dileyecektir. Bu işin çözümü bu… Ege İhracatçı Birliklerini bunun bir parçası olarak görmüyorum.”


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın