TEGV’li çocuklar, 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak!

-

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), yüz binlerce çocuğa nitelikli eğitim desteği vermek üzere, Eylül ayında tüm etkinlik noktalarında kapılarını açtı.

Türkiye geneline yayılmış 73 etkinlik noktası ile tüm çocuklara eğitim desteği veren ve onları nitelikli eğitimle buluşturan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 2018 -2019 Yeni Etkinlik Yılı’na başladı.

2,5 milyon çocuğa ulaştı

Ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan TEGV bugüne kadar ilköğretim çağındaki 2,5 milyonu aşkın çocuğa ulaşarak, onların güzel bir çocukluk geçirmeleri ve geleceğe daha donanımlı hazırlanmalarına destek verdi.

TEGV, 2018-2019 Yeni Etkinlik Yılı’nda çocukları 21. yüzyıl becerileri ile donatmayı hedefliyor; bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiği buluşturan, tasarım ve problem odaklı düşünme modelini çocuklarla uygulamaya hazırlanıyor. Bu uygulamaları gerçekleştirebilmek için de bu yıl TEGV’in ilk Maker Atölyeleri kuruluyor.

Dijital kodlama eğitimi

Google desteği ile bir önceki yıl başlattığı Algo Dijital programı ile “Geleceğin Alfabesi Dijital Olacak” diyen ve algodijital.com portalını çocukların ücretsiz kullanımına sunan TEGV, geleceğin alfabesi kodlamayı Türkiye’nin her yerine ulaştırmaya devam ediyor.

TEGV beş ana alan altında (Okuma-Sanat-Matematik-Fen-Bilişim) topladığı eğitim etkinlikleriyle çocuklara bir yandan bilgi ve iletişim teknolojilerini öğretirken, diğer yandan işlenen konuları derinlemesine anlamalarını sağlamak üzere, programlarını her geçen gün daha iyiye götürmek için stratejiler geliştiriyor ve düzenli olarak programlarının verimliliğini değerlendiriyor.

Farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen tüm çocuklara, kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetme fırsatı sunan TEGV’in Eğitim Parklarında, Öğrenim Birimlerinde ve Ateşböceği Mobil Öğrenim Birimlerinde bütün etkinliklere çocuklar ücretsiz olarak katılabiliyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocukların, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 31 yerleşik ilde 10 Eğitim Parkı, 39 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (Mobil Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdüren vakıf, her yıl yaklaşık on bin gönüllüsünün yardımıyla kuruluşundan bu yana 2,5 milyonu aşkın çocuğun aydınlık geleceğine katkı sağladı.

Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın