Tarımsal atıklardan ‘biyoyakıt’

-


Tarımsal atıklardan ‘biyoyakıt’

Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezince, doğalgaz ve kömüre bağımlılığın azaltılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında tarımsal atıklar biyoyakıt haline getirildi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne bağlı Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sonucunda tarımsal atıklar biyoyakıta dönüştürüldü.

Enerji Tarımı Araştırma Merkezince, hem tarımsal atıkların değerlendirilmesi hem de doğalgaz ve kömüre bağımlılığın azaltılması için tarımsal atıklar üzerinde yapılan araştırma sonuçlandı.

Çalışma sonucunda pelet ve briket olarak biyoyakıt haline getirilen atıkların kömürden daha fazla kaloriye sahip olduğu belirtildi.

Türkiye’de ısınma kömürünün kalorisinin 3 binin altında olduğuna işaret eden Acar, şöyle devam etti:

“Bizim çalıştığımız materyallerin tamamı 3 bin kalorinin üzerinde değere sahip. Yani tarlada kalan veya fabrikalardan çıkan her türlü atığın ısı değeri, Türkiye’deki linyit kömüründen fazla. Bunların baca gazı emisyon değeri de kömürden çok daha düşük. Uçucu miktarı kömürden daha az. Doğalgaz, Türkiye’nin en ücra kesimlerine kadar ulaşmış değil ancak palet ve briketi Türkiye’nin en ücra köşesine götürme şansımız var ayrıca vatandaş doğrudan kendi ürettiği atıkları palet ve briket yaparak kendi ihtiyacını karşılama şansına sahip.”

(AA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın