Tarım ve Orman Bakanı ”Bekir Pakdemirli” oldu

-
Bekir Pakdemirli
Bekir Pakdemirli

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı:

Bekir Pakdemirli yeni sistemin ilk kabinesinde Tarım ve Orman Bakanı oldu. Bekir Pakdemirli kimdir?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirildi yeni ismi: “Tarım ve Orman Bakanlığı” oldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde birleştirilerek, Tarım ve Orman Bakanlığı ismini aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini Ahmet Eşref Fakıbaba, Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini ise Veysel Eroğlu yürütüyordu. Tarım ve Orman Bakanı’nı Cuhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’deki tören sırasında açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu.

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli kimdir? Bekir Pakdemirli nereli? merak ediliyor. Bekir Pakdemirli yeni kabinenin ilk Tarım ve Orman Bakanı oldu. Bekir Pakdemirli kimdir? İşte tüm detaylar…

 

Bekir Pakdemirli kimdir?

Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğmuştur. Merhum Türk siyasetçi Ekrem Pakdemirli‘nin oğludur.

Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi’ndeki lisans eğitiminin ardından, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

18-07/09/1-aybars-karaatmaca-kaan-terzioglu-atilla-koc-bekir-pakdemirli.jpg

Pakdemirli, gıda, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yapmış, çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunmuş, yöneticiliğini yapmıştır. Bunun yanı sıra kariyeri süresince Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşunda yer alan bir seramik firması ve halka açık bir gıda firmasının Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir.

Çok uluslu bir şirket olan McCain Foods şirketinde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş, halen McCain şirketi ile danışmanlık ilişkileri devam etmektedir.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürmekte olan Pakdemirli, sosyal sorumluluk hassasiyetiyle Tarkem – Tarihi Kemeraltı A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanında, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği’ni ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği üyeliğini sürdürmektedir.

Ege TV’de haftalık ekonomi programı yapan Pakdemirli, aynı zamanda deniz kaptanı, pilot ve amatör telsizcidir.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni sistem kabinesinde tüm kesimleri temsil eden ‘karma bir liste’ hazırlarken, tercih ettiği isimlerle sürpriz yaptı. Listeye mevcut kabineden dört bakan girerken, yeni hükümet bürokrat değil özel sektör ağırlıklı oldu.

Türkiye’nin merakla beklediği başkanlık sisteminin ilk bakanlar kurulu, dün gece açıklandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki açıklamalarında “Partili bakan olmayacak” ve “Sizi ters köşe yapabilirim” derken kabineye mevcut bakanlardan dört isim alındı. Milletvekili seçilen dört bakanın istifa etmesiyle AK Parti’nin 294 olan milletvekili sayısı 290’a düşecek. Berat Albayrak, Abdulhamid Gül, Süleyman Soylu ve Mevlüt Çavuşoğlu kabinenin ‘siyaset’ temsilcileri oldu.

İŞTE YENİ KABİNE

– Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

– Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

– Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

– Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

– Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu

– Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

– Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

– Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

– Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

– Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Mustafa Varank

Tarım ve Orman Bakanlığına Bekir Pakdemirli

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın