Tarım Sigortaları için İstanbul’da buluşacaklar!

-
Tarım Sigortaları için İstanbul’da buluşacaklar!

Tarım Sigortaları Havuzu TARSİM, 10. Yılında uluslararası bir organizasyona imza atıyor. Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu (IAIS), TARSİM ev sahipliğinde 2-3 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Dünyada tarımda risk yönetimi, sigorta alanındaki yenilikler ve bu alana ilişkin güncel başlıkların, alanında uzman isimler tarafından değerlendirileceği Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu (IAIS), 2-3 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul’daki Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nda düzenlenecek.

tarsim-sempozyum-slogan-gidahatti

Bölgesinde tarım sigortaları konusunda gerçekleştirilecek ilk büyük çaplı organizasyon olacak sempozyumda, onlarca ülkeden 500 civarında katılımcı yer alacak. Ana teması “İmece, paylaşım” olarak belirlenen sempozyumun sloganı ise “Geleneklerimizin gücünü geleceğe taşıyoruz.”

Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in himayesinde yapılacak sempozyuma ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

tarsim-yusuf-cemil-satoglu-gidahatti

“Sempozyum, Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası olan İstanbul’da tarım sigortaları konusunda gerçekleştirilecek. Aynı zamanda, dünyanın dört bir köşesindeki 20’ye yakın ülkeden 500 civarındaki katılımcısıyla, bu coğrafyadaki ilk büyük çaplı organizasyon olma niteliği taşıyor. Açılışını Sayın Bakanımız Faruk Çelik’in onurlandıracağı ve ülkemizin uluslararası düzeydeki tanıtımı açısından da büyük önem arz eden Sempozyum için son derece heyecanlı olduğumuzu ifade etmeliyim.

Anadolu bozkırına FAO eli değecek

Hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği organizasyon kapsamında, çok sayıda oturum ve panel gerçekleştirilecek. Sempozyumda öne çıkan başlıklar şu şekilde: “İklim Değişikliği, Gıda Arzı Güvenliği ve Risk Yönetimi”, Tarım Sigortalarında Devlet, Özel Sektör ve Sivil Toplum İşbirliği Deneyimleri”, Devlet Destekli Tarım Sigortalarında Reasüransın Rolü ve Reasürör Gözüyle TARSİM Modelinin Başarısı”, “Tarım Sigortalarında Devletin Rolü” ve “Tarım Sigortalarında Teknoloji Kullanımı.”

Sponsorları arasında sigorta şirketleri ile bankaların bulunduğu sempozyuma ücretsiz katılım için; iais.tarsim.gov.tr üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekiyor.

tarsim-logo-gidahatti

TARSİM nedir? 

14/06/2005 tarihli 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamına alınan riskler ile ilgili olarak yapılacak sigorta sözleşmelerinde standardın sağlanması, riskin en iyi koşullarda transferi için uygun ortam oluşturulması, oluşacak hasarlarda tazminatın tek merkezden ödenmesi ve tarım sigortalarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacına yönelik olmak üzere Tarım Sigortaları Havuzu kurulmuş bulunuyor. Havuz’a ilişkin tüm iş ve işlemler, Havuz’a katılan sigorta şirketlerinin eşit hisselerle ortak oldukları Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. tarafından yürütülüyor. Devlet, Kanun kapsamında yapılacak sigorta sözleşmelerine münhasır olarak çiftçi adına sigorta primine destek sağlıyor. Devlet prim desteğinin miktarı her yıl için ürün, risk, bölge ve işletme ölçekleri itibariyle, Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Juncker: “Sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefine halen ulaşılabilir”

Kanun ile Havuz’un işleyişine ilişkin uygulama esaslarını, hasar tespit işlemlerine ilişkin esas ve usulleri belirlemek, kanun kapsamında tarım sigortaları alanında faaliyet göstermek isteyen sigorta şirketleri ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. ile sözleşme yapmak, kapsama alınacak riskler ve prim desteğinin belirlenmesi için çalışmalar yaparak önermek ve uygulamada karşılaşılan sorunları tespit etmek, bunların çözümüne yönelik çalışmalar yapmak üzere görevli ve sorumlu kılınan Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’ndan ikişer, Türkiye Sigorta Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’den birer olmak üzere toplam yedi üyeden oluşuyor. Kurul’un üç yıl süre ile görev yapacak ilk üyeleri 16 Ocak 2006 tarihinde Bakan oluru ile atanarak, göreve başlamışlardı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın