Tarım Hava Durumu : 3 Ağustos 2018 Zirai Görünüm

-
Tarım Hava Durumu : 3 Ağustos 2018 Zirai Görünüm

Meteoroloji yurdun değişik bölgelerinde şiddetli yağış uyarısında bulundu. Vatandaşların sel su baskınlarına hazırlıklı olması gerekiyor.Tarım Hava Durumu : 3 Ağustos 2018 Zirai Görünüm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Çanakkale’nin kuzeyi, Balıkesir’in kuzey ve doğusu, Kütahya, Adana’nın kuzey ve doğusu, Hatay’ın kuzey kesimleri, Osmaniye ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon, Ardahan, Kars çevreleri ile Artvin’in güneyi ve Erzurum’un kuzeydoğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg’m2), Rize çevreleri ve Artvin’in kuzey ilçelerinde şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzey ve doğu kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz’in doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında batı ve güneybatı yönleren kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin ediliyor.

1. BÖLGE : Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Kırıkkale, Uşak

Cuma günü kuzeyi ile batısı, cumartesi günü batısı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

2. BÖLGE : Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Isparta

Cuma günü kuzeyi, cumartesi günü kuzeydoğusu ile güneyi yer yer sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

3. BÖLGE : Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Düzce

Cuma günü bölge geneli, cumartesi günü kuzeybatısı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetlice eseceği tahmin edilmektedir. Üreticilerin ilaçlamada rüzgarı dikkate almaları önerilir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.


  Gül hasat sezonu erken geldi : Isparta’da çifte bayram yaşanacak

4. BÖLGE : Antalya, İçel, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis

Cuma günü kuzeydoğusu, cumartesi ve pazar günleri kuzeydoğusu hariç tamamı, pazartesi günü batısı ve güneydoğusu sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın güney yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

5. BÖLGE : Artvin, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Erzincan

Cuma ve cumartesi günleri bölge geneli, pazar günü ortası ile kuzeyi, pazartesi ve salı günleri kuzeyi sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

6. BÖLGE : Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Bitlis, Van, Hakkari, Muş, Bingöl

Cumartesi günü doğusu sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

7. BÖLGE : Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Karabük

Cuma günü bölge geneli, cumartesi ve pazar günleri doğusu, pazartesi ve salı günleri kuzeydoğusu sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

8. BÖLGE : Amasya, Tokat, Sivas, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Tunceli

Cuma günü kuzeyi, cumartesi günü kuzeydoğusu yer yer sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.


  Bağlarda salkım güvesine karşı biyolojik mücadele

9. BÖLGE : Afyonkarahisar, Konya, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri

Cumartesi günü batısı yer yer sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

DENİZLERDE HAVA

Ege açıklarında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz’ de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), doğusu zaman zaman 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğle saatlerinden sonra doğusunda yer yer 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, doğusunda yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), zamanla 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5m, akşam ve gece saatlerinde 2,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, Kuzey Ege’nin kuzeyi yarın yer yer parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu , Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), açıkları 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5m, açıklarında 3,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Az bulutlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve güneybatı, gece saatlerinde doğusu güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Akdeniz’de güney ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) zamanla 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Az bulutlu, öğle saatlerinde parçalı bulutlu, Rüzgâr: kuzey ve kuzeydoğu batısında güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) öğle 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m, Görüş: İyi.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın