Tarım danışmanları: Bizi işsizliğe terk etmeyin!

-
Tarım danışmanları: Bizi işsizliğe terk etmeyin!

2016 yılı Tarımsal Desteklerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile istihdamına sınırlama getirilen ve ücretleri düşürülen tarım danışmanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde protesto eylemi yaptılar. Tarım Danışmanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e, “2 bin 600 danışmanı işsizliğe terk etmeyin” diye seslendiler.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önünde toplanan tarım danışmanları, 5 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile  belirlenen 2016 Yılı Tarımsal Desteklemeleri kapsamında çeşitli işletme ve birliklerde istihdam edilen tarım danışmanlarına sınırlama getirilmesi, tarım danışmanlığı desteğinin sınırlandırılması ve toprak analizi desteğinin kaldırılması kararlarını protesto etti.

tarim-danismani-protesto-eylem-gidahatti

Tarım danışmanı olarak çalışan ziraat mühendislerinden oluşan grup, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde, “Sayın Faruk Çelik, 2 bin 600 tarım danışmanını neden işten attınız? Emeklerimiz heba edilmesin” yazılı pankartlar açtılar, kararın düzeltilmesini talep ettiler.

Su ürünleri yetiştiriciliği için kurallar değişti

Tarım danışmanları adına açıklama yapan Ezel Pınar, kararla birlikte 2 bin 600 tarım danışmanının işsiz kalacağını söyledi. Bakanlığın yürüttüğü Tarım Danışmanları Projesi’nde çalışan danışmanların işten çıkartılmalarına sessiz kalmayacaklarını belirten Pınar, “Cebimizdeki son parayla Ankara’ya geldik ve Bakanlıktan destek bekliyoruz. Ailemiz ve kendimiz için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın eğitim ve yayım işini üstlenen 2 bin 600 meslektaşımızın işlerinden olmasına karşı çıkıyoruz. Tarım danışmanları olarak ekonomiye yük değil, güç olmayı amaçlıyoruz. İşimize taş koyanların ekmeğine yağ sürmeyelim, bir olalım, diri olalım, köylümüze, çiftçimize, denizimize, balığımıza, halkımıza can olalım. Amacımız hep birlikte tarım ve gıda sektörüne ivme kazandırmak” dedi.

tarim-iscisi-2-gidahatti

Eyleme destek veren Ziraat Mühendisleri Odası adına Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aslan ise tarım danışmanları istihdamında verilen desteklerin yeniden gözden geçirilmesini istediklerini belirtti.

Vekalet ediyordu, asaleten atandı

Söz konusu karar ile ziraat mühendislerinin hem iş bulma olanaklarının daraltıldığını hem de çalışan tarım danışmanlarına ödenen ücret konusunda sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Aslan, “Kararname ile sadece ziraat odaları ve üretici birliklerinde istihdam edilen tarım danışmanları destek kapsamında olacak. Daha önce buralarda çalışabilecek 8 tarım danışmanı sayısı 2’ye, ücretler de yıllık 36 bin liradan 20 bin liraya indirildi” diye konuştu.

nizamettin-ekinci-gidahatti

Protestolar sürerken, eylemciler arasında seçilen iki temsilci Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci ile görüştü. Görüşmeyi gerçekleştiren temsilciler, yaşanan sıkıntıyı Ekinci’ye ilettiklerini, gerekli düzenlemelerin yapılması için mücadelelerinin süreceğini belirttiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın