Süt üretiminde hedef 50 milyon ton

-


Süt üretiminde hedef 50 milyon ton

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir, ”Süt üretimimizin artarak devam etmesi halinde 2023’te üretimimiz yıllık yaklaşık 50 milyon ton olacaktır” dedi.

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, Türkiye’nin süt üretimini artırmaya devam etmesi halinde 2023’te yıllık yaklaşık 50 milyon tona ulaşılacağını belirterek, “Bu da Türkiye’nin sütü ithal etmesini engelleyecektir hatta bunu ihraç etmeye başlayacağız. Bu da hem yeni bir neslin sağlıklı beslenmesini sağlayacak hem de ekonomik açıdan büyük katkısı olacaktır.” dedi.

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin süt ve süt ürünlerini üretme bakımından dünya ülkeleriyle yarıştığını söyledi.

Son 10 yılda süt ve süt ürünlerini üretme noktasında ciddi çalışmalar olduğunu ifade eden Demir, ”Bundan önce maalesef süt ve süt ürünleri bakımından üreteni değil tüketeni desteklemişiz. Dolayısıyla 10 yıl önce düşük seviyelerdeyken şimdi ciddi manada yükselişte. 10 yıl önce yıllık 6,5 milyon ton süt üretirken şimdi 19,5 milyon ton süt üretiyoruz.” diye konuştu.

(AA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın