Suriye’deki iç savaş, hayvancılık sektörünü vuruyor

-
Suriye’deki iç savaş, hayvancılık sektörünü vuruyor

Suriye’de devam eden iç savaş, hayvancılık sektörünü vuruyor. Savaşın beşinci yılında canlı hayvan seviyesi yem, aşı ve kullanılabilir otlak sıkıntıları nedeniyle 2014’teki oldukça düşük olan değerinden daha da düştü. Suriye’deki olumsuz gelişmelerden, komşu ülke Ürdün de etkileniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı’nın yayınladıkları bir rapora göre, Suriye’nin gıda üretim seviyeleri, iç savaş önceki değerlerinden büyük oranda azalmış durumda.

Suriye-hayvancılık-www.gidahatti.comRapora göre Suriye iç savaşla birlikte, 2011 yılına kıyasla koyun ve keçilerinin %40’ını, büyükbaş hayvanlarının %30’unu ve kanatlı hayvanlarının %50’sini kaybetmiş durumda. Bu sonuçların birçok bölge ulaşıma kapalı olduğu için birebir verilere dayanmadığının altını çizen bir FAO yetkilisi, söz konusu verileri karşılaştırma ve resmi olmayan görüşmeler sonucunda elde edebildiklerini kaydetti.

Suriye’de merkezi yönetim, iç savaştan bu yana gıdalara fiyat kontrolleri uyguluyor. Rejimin kontrolü altındaki bölgelerde tavuk etinin kilosu 5 dolar, kırmızı etin kilosu 20 dolar civarında iken, rejimin, kontrolü dışında olan bölgelerde bu rakamlar iki kattan fazla artış gösteriyor.

Üreticilerin çatışma yaşanan bölgelerden uzaklaşma çabası içerisinde sürülerini geride bıraktıklarını da vurgulayan FAO yetkilisi, diğer birçok yetiştiricinin de yem ve otlak arazi sıkıntıları yüzünden sürülerini itlaf ettiklerini söyledi.

Suriye krizi, Ürdün’ü de etkiliyor

Suriye’de yaşanan kriz ile ortaya çıkan bölgesel istikrarsızlık nedeniyle ekonomisi yavaşlayan Ürdün’de de tüketicilerin alım gücünün azalması et talebini düşürdü. Ancak et talebi, ülkeye giriş yapan Suriyeli göçmenler nedeniyle bir yandan da güçleniyor.

6,6 milyon nüfusa sahip olan Ürdün, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre %80’i mülteci kamplarının dışında yaşayan 937,830 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

2014 yılına kadar mültecilere gıda yardımları BM ve yardım kuruluşları ile zengin bağışçılar tarafından yapılırken, BMMYK’ya göre yardımlar geçen yıl sadece 538,274 mülteciye doğrudan gıda değil, gıda kuponu şeklinde gerçekleşti.

Ürdün’deki durumun Suriye krizi çözülene kadar düzelmesinin pek mümkün olmadığı belirtilirken, sınır gerginlikleri, kaçakçılık, daha fazla mülteci akını ve benzeri sıkıntıların ülkeyi daha da zorlayacağı öngörülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın