Sosyal sorumlulukta iyi olan kazansın!

-
Sosyal sorumlulukta iyi olan kazansın!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu TİSK 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri Yarışmasına başvurular başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada, 7 ayrı kategoride, büyük ölçekli ve KOBİ olmak üzere 2’şer şirket ödüllendirilecek.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri 2016 yarışmasına şirketler, 28 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecek. Yarışmanın sonuçları Aralık ayında yapılacak ödül töreni ile açıklanacak.

tisk-logo-gidahatti

TİSK üyesi olma şartı yok!

Türkiye’de ticaret siciline kayıtlı tüm şirketler, TİSK üyesi olma şartı aranmaksızın yarışmaya katılabiliyor. Şirketler, yarışmaya birden fazla KSS projesi ile de başvurabiliyor, ancak projelerin halen uygulanmakta olması ya da 1 Ocak 2011 tarihi ve sonrasında tamamlanmış olması gerekiyor.

TİSK KSS Ödülleri’ne katılmak için şirketlerin www.tisk.org.trinternet adresinden ulaşabilecekleri TİSK KSS Başvuru Formu’nu doldurarak 28 Ekim 2016 Cuma günü saat 17:00’ye kadar odul@tisk.org.tr adresine PDF dosyası olarak göndermeleri gerekiyor.

tisk-baskani-yagiz-eyuboglu-gidahatti

Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışanlar ve tüketici için önemli!

Kurumsal sosyal sorumluluk alanında farkındalığı artırmak ve şirketleri teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilecek olan yarışmaya ilişkin açıklamalarda bulunan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, KSS Ödülleri’yle bu alandaki çalışmaların yaygınlaşmasına destek olmak istediklerini söyledi. Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarının toplumsal fayda yanında gerek çalışan, gerek müşteri memnuniyetini artırıcı bir etkisi olduğunu ifade eden Eyüboğlu, 21. yüzyılda kurumsal itibarın geçmiş yüzyılda olduğu gibi karlılık, ciro büyüklüğü, vergi ve istihdamla özdeş olmadığına vurgu yaptı. Yağız Eyüboğlu, “Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60 ülkede 30 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre çalışanların yüzde 67’si kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer alan şirketlerde çalışmak istiyor. Tüketicilerin yüzde 55’i kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde aktif olan şirketlerin ürünleri için daha fazla bedel ödemeye hazır. Yine tüketicilerin yüzde 52’si satın aldıkları ürünün çevreye etkisine de dikkat ediyor. Artık ticari faaliyetin verimlilik ve başarısında kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları bileşenler arasında bulunuyor” dedi. TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu, Türkiye’deki tüm şirketleri projeleriyle yarışmada yer almaya davet etti.

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Projeleri yarışacak

7 kategoride 14 ödül verilecek

Toplumsal sorunlara çözüm sağlayan projeler için Büyük Ödül ile Küresel İşbaşında Eğitim Türkiye Ağı (GAN TÜRKİYE) Özel Ödülü verilecek olan TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde; kapsayıcılık, etkililik, iyi uygulama, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik dallarında da biri KOBİ, diğeri büyük şirket olmak üzere 2’şer şirket ödül alacak.

tisk-kss-ford-otosan-gidahatti

TİSK KSS yarışması Büyük Ödül kategorisinde, bir toplumsal soruna yönelik yenilikçi çözüm içeren etkili bir projenin farklı paydaşları ile işbirliği içinde iyi bir uygulama ile yaygınlaşarak sürdürülmesi sürecini gerçekleştiren projeler ödüllendirilecek. Diğer beş kategori ise şöyle:

Kapsayıcılık Ödülü

Kamu-sivil toplum-özel sektör işbirliği içerisinde uygulanan ve diğer şirketler ile işbirliği içinde gerçekleştirilen; projenin yararlanıcısı olan toplum kesimlerini ve/veya şirket çalışanlarını sürece dahil eden KSS projelerine kapsayıcılık ödülü verilecek.

“Türkiye’nin geleceği sanayi yatırımlarına bağlı”

Etkililik Ödülü

Belirli bir toplumsal soruna ve/veya dezavantajlı gruba yönelik etkili bir çözüm getiren ve olumlu bir sosyal ya da çevresel veya ekonomik etkisi olan KSS projelerine etkililik ödülü verilecek.

İyi Uygulama Ödülü

Fikir aşamasından başlayarak tüm planlama, uygulama, izleme-değerlendirme ve iletişim süreçlerinde etkin bir proje yönetiminin sergilendiği KSS projeleri İyi Uygulama Ödülü’nü alacak.

Sürdürülebilirlik Ödülü

Belirli bir toplumsal sorunu tamamen ya da kısmen ortadan kaldırmaya yönelik kalıcı çözüm içeren; zaman, kaynak ve uygulama kapasitesi açısından sürdürülebilir ve/veya yaygınlaştırılabilir projelere Sürdürülebilirlik Ödülü verilecek.

Yenilikçilik Ödülü

Toplumsal sorunların çözümü amacıyla yenilikçi süreç, ürün, hizmet, uygulamalar ve/veya bilimsel yöntem ve teknolojilerin kullanıldığı projeler ise Yenilikçilik Ödülü’nüalacak.

GAN Türkiye Özel Ödülü

Küresel İşbaşında Eğitim Ağı (GAN) üyesi olarak TİSK’in kurduğu GAN TÜRKİYE faaliyetleri kapsamında, “işbaşında eğitim (çıraklık, beceri eğitimi, stajyerlik)” imkanı sunulması, kaliteli işbaşında eğitim fırsatlarının ve bu konuda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amacıyla şirketler tarafından yürütülen projeler, GAN Türkiye Özel Ödülü’ne layık görülecek. 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın