Şekerli içecekler popülaritesini kaybediyor mu?

-
Şekerli içecekler popülaritesini kaybediyor mu?

Şekerli içeceklerin popülaritesi, yüksek gelire sahip Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi bölgelerde zayıflasa da, birçok düşük ve orta gelirli ülkede artıyor. Yanıtı merak edilen soru, şekere yönelik olumsuz tepkilerin bu bölgelerde de piyasaları etkileyip, etkilemeyeceği…

sekerli-icecek-www.gidahatti.com“Küresel Beslenmenin, Özellikle İçeceklerin Tatlılaşması: Şablonlar, Eğilimler ve Politik Tepkiler” başlıklı çalışmaya göre, düşük ve orta gelirli ülkelerde içeceklerde ve ambalajlı ürünlerde ilave şeker yaygınlaşacak. Ancak ABD gibi yüksek gelirli ülkelerde, şekerli içeceklerde yaşanan düşüş devam edecek.

Şekerin dünyadaki artışı

North Carolina Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan beslenme uzmanı Dr. Barry Popkin’e göre, ABD’nin son 20-30 yıllık dönemde şekerle yaşadığı sorunları dünyanın geri kalanı da yaşayacak. Dr. Barry Popkin, şekerli içeceklerin alımının, kişi başına günlük kalori miktarı ve hacim olarak arttığını, Latin Amerika’daki birçok ürünün ABD ürünleri olduğunu, Çin’deki firmaların yoğun şeker kullanımı gibi ABD uygulamalarını aynen kopyaladığını ifade etti.

Çin’de ambalajlı gıda ve içeceklerden gelen kalorilerin oranının 2011’de %33 olduğunu, bunun %50’nin üstüne çıkmasını beklediğini vurgulayan Dr. Popkin, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bazı uluslararası oluşumların şeker ve kardiyometabolik riskler arasındaki ilişkiden söz etmesi nedeniyle bazı ülkelerin yasalar ve düzenlemeler yoluyla şekerle mücadeleyi daha da arttıracağı görüşünde.

Su satışları şekerli içecekleri etkiliyor

Dr. Popkin, ABD’de diğer sıvı ürünlerin satışının artmasının da şekerli içecek satışlarını etkilediğini belirterek, özellikle şişe su satışları artarken diyet ve normal gazlı içecek satışlarının azaldığına dikkat çekti.

Ancak Şekerli içeceklerdeki düşüşün esas nedenlerinin ABD’deki orta ve yüksek gelirli, iyi eğitimli beyaz insanlar olduğunu vurgulayan Popkin, şekerden uzak durma konusunun ambalajlı gıdalarda halen büyük oranda göz ardı edildiğini kaydetti.

Çalışmaya göre ABD’de 2009 yılında alkolsüz içeceklerden günlük ortalama 110 kalori alınırken, 2014 yılında bu miktar 95 kaloriye düştü.

Bileşenlerin de tatlandırıcı içeren meyve sularının da içeceklerin tarafında olduğunu ve firmaların etikette şekeri bileşen olarak belirtmek zorunda olmadığını hatırlatan Popkin, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) “ilave şeker” etiketini zorunlu hale getirmesinin bu durumu hızlı bir şekilde değiştireceğini ifade etti.

Çalışma, ABD’deki gıda ve içeceklerin %74’ünün çoğunlukla yüksek kalorili tatlandırıcılar içerdiğini, %5’inin ise yalnızca düşük kalorili tatlandırıcılarla yapıldığını ortaya koyarken, “ilave şeker” etiketleme uygulamasının yürürlüğe girmesi halinde bu durumun tersine döneceği belirtiliyor.

http://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587%2815%2900419-2/abstract

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın