Şekerleme sektörünün rotasında Amerika kıtası var

-

Rusya’da yaşan ekonomik kriz ve bölge ülkelerdeki sorunlar karşısında ihracat pazarları daralan Türk şekerleme sektörü, rotayı Amerika kıtasına çevirdi.

Türk şekerleme sektörü, Almanya’nın Köln kentinde bu yıl 45’nci kez düzenlenen ISM 2015 – Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’na, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde 81 firma ile çıkarma yaptı.

Fuarla ilgili açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Zekeriya Mete, “15 yıl önce 150 metrekare alanda Türk ürünleri sergileniyordu. Bu yıl ise bin 200 metrekare alanda ürünlerimiz sergileniyor. Bu artış bile sektörün ne kadar yol kat ettiğini açıkça gösteriyor.” dedi. Mete, fuara ilginin artmasının nedenini ise KOBİ’lerin de ihracatın ve ihracata giden yolun fuardan geçtiğini kavramaları olduğunun altını çizdi.

Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve bölge ülkelerde yaşanan sorunların ihracatı olumsuz etkilediğine değinen Mete, şunları söyledi:

“2015’in ilk ayında ihracatımızda ciddi bir düşüş var. Geçen yıl Ocak ayında 173 milyon dolar olan ihracatımız, bu yıl 140 milyon dolar seviyesine geriledi. Bu sadece bizim birliğimizin rakamları, ülke genelindeki rakamların da iyi olmadığı görülüyor.

Bu düşüş ve çevre ülkelerdeki belirsizlikler, bizi başka pazarlara yönelmeye itti. İhracat pazarlarımızı çeşitlendirmek için yeni eylem planlarımız var. İhracat pazarlarındaki karışıklıklara rağmen pazar çeşitlendirme metoduyla ivme kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz. Ekonomi Bakanlığının desteği kapsamında ihracatı artırmak için Latin Amerika, Asya Pasifik ve Uzakdoğu ülkelerini ziyaret edip bu pazarlarda neler yapabiliriz araştıracağız. Gelecek ay ilk olarak Panama’da bu çalışmalara başlıyoruz. Peru, Arjantin, Şili gibi yeni pazarlara odaklandık. Bu ülkelerde Türk ürünlerine yüksek bir talep var. Şirketlerimizi farklı pazarlara yönlendirmeye çalışıyoruz.”

Sektör ihracatının son 3 yılda 1.6 milyar seviyesinden 1.9 milyar dolar seviyesine çıkardıklarını vurgulayan Mete, “2015 yılı çok zor geçecek ama bu zorluklara rağmen hedefimiz 2 milyar doları yakalamak olacak.” dedi. Maliyetlerden dolayı dünya ile rekabet etmekte zorlandıklarını ifade eden Mete, şöyle devam etti:

“Şekerleme ürünlerinde 1.92 dolardan ithalat, 2.5 dolardan ihracat yapıyoruz. Şeker fabrikaları ton başına 61 dolar navlun ücreti alıyor. Dünyada rekabet ettiğimiz firmalara karşı hep bir adım geride kalıyoruz. Türkiye’deki imalatçı ana ham maddesi olan şekeri dünya piyasalarından yüzde 10-20 daha pahalıya alıyor. Yurt içinde ton başı da 50 lira nakliye ödüyor. Yıllardır zarar eden fabrikaların maliyetlerini üstlenmek durumunda kaldık. Maliyetlerin azaltılması gerekiyor, aksi takdirde bu maliyetlerle ihracat yapmamız zor.”

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve İhracatçıları Birliği, geçen yıl genç tasarımcıların önünü açmak için düzenlediği Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nda, kategorisinde dereceye girenler öğrencileri de ISM 2015’e götürdü. Fuara giden öğrenciler arasında birincilik ödülü grup lideri Hüseyin Doğan Bozkurt, ikincilik ödülü grup lideri Ayşe Beyza Boduroğlu, üçüncülük ödülü grup lideri Aybüke Üyük yer aldı. Yarışmanın lisans öğrencileri kategorisinde birincilik ödülü kazanan grubun endüstriyel tasarımcısı, yurt dışındaki tasarım okullarında 2 yıllık eğitim imkanı da kazanmıştı.

Yeni konsept “Delightland”

Fuarda ‘Delightland’ teması ile tasarlanan Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu standında ise ziyaretçilere çikolata, şekerleme ve dondurma ve Türk kahvesi ikram edildi. İkram edilen ürünler arasında baklava, Türk Bayrağı, Alman Bayrağı ve ŞTG logosu taşıyan özel tasarım kurabiyeler, dünyaca bilinen Beyoğlu çikolatası, helva, bisküvi, gofret ve şekerleme ürünleri de yer aldı.

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, çikolata ve şekerleme sektörünün son yıllarda yaptığı yatırımlarla bölgesel güç olma yolunda sağlam adımlarla ilerlediğini söyledi. 2014’te hem yeni yatırımlar hem de yenileme yatırımları gerçekleştirildiğini ifade eden Kadiroğlu, “Bu yatırımlar 2015 yılında devreye girecek, dolayısıyla 2015 atak yılı olacak. Özellikle unlu mamuller kategorisinde yeni açılımlar olacak. İnovatif ürünlerle kendi kategorisine isim veren firmalarımız var, bunlar daha da artacak. Üretim tarafında bunlar olurken tanıtım tarafında da atak var.” diye konuştu.

ISM 2015 Fuarı’na 65 ülkeden bin 513 katılım sağlandı, fuarda toplam 2 bin 700 firma yer aldı. 2000 yılındaki fuara 15 Türk firması katılırken, bu yıl sayı 81’e yükseldi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın