Seferihisar’a Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü

-
Seferihisar’a Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü

İzmir’in “Sakin Şehri” Seferihisar, “Çocuk Belediyesi” uygulamasıyla Uluslararası Cittaslow Birliği tarafından düzenlenen ve 9 ülkeden 23 projenin katıldığı proje yarışmasında, en başarılı proje seçilerek “Turuncu Salyangoz” ödülüne layık görüldü.

Cittaslow Uluslararası Bilim Komitesi Koordinatörü Guiseppe Roma başkanlığında, Başkan Stefano Pisani, Genel Sekreter Pier Giorgio Oliveti ve Web Müdürü Luca Filippetti’den oluşan komite, dünyanın dört bir yanındaki Cittaslow’lardan gelen projeleri değerlendirdi.

Dört temel Cittaslow kriteri gözetilerek yapılan seçim için projelerde ayrıca “Cittaslow felsefesinin geliştirilmesi”, “Sosyal gelişime katkı”, “Cittaslow ağında diğer üyelerle paylaşılabilme potansiyeline sahip iyi uygulamaların geliştirilmesi”, “Projenin ölçüsü”, “İnsan faktörü ve yatırım özelliklerine uygunluğu” değerlendirmeye alındı.

Seferihisar Çocuk Belediyesi 5 tam puan aldı

Değerlendirmenin ardından 5 tam puan alan tek proje olarak, Seferihisar Çocuk Belediyesi’ne “Turuncu Salyangoz Ödülü” verildiği açıklandı. Ödülün değerlendirmesinde; projenin Cittaslow kriterlerine tam uyum gösterdiği ve kent yaşamı kalitesi politikalarına uyduğu belirtildi.

Ödül Komitesi ayrıca, Kuzey Kıbrıs’tan Mehmetçik, Çin’den Yaxi ve Güney Kore’den Wando şehirlerini ödüle layık gördü.


  Dünyanın tek sakin adasında taş ocağı tedirginliği

Ödülü kazanmış olmaları nedeniyle çok mutlu ve heyecanlı olduğunu belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu ödül bizim için çok anlamlı oldu. 2009 yılında Cittaslow olmamızla beraber önümüze iki hedef koyduk. Bunlardan biri dünyanın en başarılı Cittaslow’larından biri olmak ve projelerimizle örnek gösterilmek, diğeri  de Sakin Şehir ağını tüm Türkiye’ye yaymak. İki konuda da geldiğimiz nokta bizi gururlandırıyor ve çalışma istediğimizi arttırıyor” dedi.

“Çocuklar yaşam ortaklarımız”

Soyer, ödül aldıkları Çocuk Belediyesi uygulamasıyla ilgili de şunları söyledi:

“Bize göre çocuklar sadece yarının büyükleri değil, aynı zamanda bugünün bireyleri ve yaşam ortaklarımız. Bu vizyon doğrultusunda, ilçede yaşayan çocuklar için sadece çocuk parkı, spor okulları yapan bir belediye olmayı içimize sindiremedik. Onların belediye hizmetlerinde de söz sahibi olmasını temin eden bir ortam yaratmaya gayret ettik.


  Yemekler Toprak Ana için hazırlandı!

Seçimle gelen bir Çocuk Belediye Başkanımız ve Meclis Üyelerimiz var. Bu çocuklar belediye yönetiminde söz sahibi olsunlar istiyoruz. Çocuk Belediyesi çocukların aktif olarak yönetime katılmasını, çözüm geliştirmesini, aktif yönetişim, tolerans ve birlik duygusu içinde görüşlerini ifade etmelerini sağlayan bir kurum olarak işliyor. Çocuklar, kendilerine ayrılan atölyeler, toplantı odaları, mini amfi tiyatro, park ve spor alanları olan kampüste okul sonrası saatlerini değerlendirebiliyor. Çocuk Belediyesi’ne yaklaşık 1000 çocuk katılıyor ve tiyatro, modern dans, halk dansları, akıl oyunları, resim, keman, çello, piyano ve koro gibi 17 farklı branşta eğitim alıyor. Ayrıca, “Çocuk için arkeoloji, “Çocuk için antropoloji,” “Sosyoloji” vb alanlarda atölye çalışmaları yapılıyor. Çocuk Belediyesi’nde Milli Eğitim müfredatında yer almayan konularda, çocukları istek ve yeteneklerine göre donatmaya ve birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Projemizin ödül alması bizleri çok mutlu etti. Çocuk Belediyesi’nin tüm şehirlerimize örnek olmasını diliyorum.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın