Sebze meyve ihracatında Rusya’ya mahkum değiliz

-


Sebze meyve ihracatında Rusya’ya mahkum değiliz

Sera-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Yanmaz, ‘Türkiye yaş meyve, sebze üretiminin önemli bir oyuncusu olarak, dünya pazarlarında etkin rol oynamaya devam edecektir’ dedi.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz, Türkiye’nin yaş meyve sebze üretiminin önemli bir oyuncusu olduğunu, ülkenin dünya pazarlarında etkin rol oynamaya devam edeceğini bildirdi.

Yanmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin dünyada yaş meyve sebze üretiminde 4’üncü sırada yer aldığını 50 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlattı.

Bu anlamda Rusya’ya mahkum olmadıklarını ve Avrupa’ya ihracatın sürdüğünü ifade eden Yanmaz, özellikle Ortadoğu pazarından yeni siparişler aldıklarını vurguladı.

Yanmaz, söz konusu tepkiye anlam veremediklerini de belirterek, “Rusya’nın uçak krizinden sonra özellikle yaş sebze ve meyvede gösterdiği tepkiyi ve yaptırımları anlayabilmiş değiliz. Üreten taraf Türkiye, asıl krizde olan taraf Rusya’dır. Rusya, bu ihtiyacını karşılamak zorunda ve bugünden yarına, bu ihtiyaca karşılık verecek başka bir ülke de yoktur” ifadelerini kullandı.

(AA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın