Sebze-meyve de yasak kapsamında

-
Sebze-meyve de yasak kapsamında

Rusya’dan Türkiye’ye ‘ithalat’ kısıtlaması: Sebze-meyve de yasak kapsamında

Rusya hükümeti Türk ürünlerine ithalat kısıtlaması getirme kararı aldı. Ticareti kısıtlanacak ürünler arasında meyve ve sebze de var.

Rusya, Türkiye’den ithal edilecek ürünlere kısıtlama getirdi. Kısıtlama kapsamında ithali yasaklanan ürünler arasında Rusya’yla dış ticaretin en önemli kalemlerinden olan meyve ve sebzenin de bulunduğu belirtiliyor.

Reuters ajansının duyurduğu habere göre, Rus Başbakan Yardımcısı, Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklayacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı, “Şu anda Türkiye’den sanayi ürünlerinin ithalatını yasaklamaktan kaçınıyoruz. Enflasyonist baskıları hafifletmek için Türkiye’den gıda ithalatına sınırlamalar birkaç hafta ertelenecek” diye devam etti.

MEDVEDEV: YAPTIRIMLAR GENİŞLETİLEBİLİR

Bu arada Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Gerekli gördüğümüz takdirde Türkiye üzerindeki yaptırımları ilerleyen zamanlarda genişletebiliriz” dedi.

Rusya’da yayın yapan İzvestiya gazetesi, bugünkü sayısında Rusya hükümetinin birçok Türk ürününe ithalat yasağı getirebileceğini yazmıştı.

İzvestiya’nın “Rusya Tarım Bakanlığı’na yakın bir kaynağa” dayandırdığı haberinde, Türkiye’den dondurulmuş kırmızı et, kurutulmuş ve tütsülenmiş kırmızı et, tavuk eti, balık ve kabuklu deniz ürünleri alımının durdurulabileceği belirtilerek, bunların yanı sıra ‘Türkiye karşıtı’ yaptırımlar kapsamında süt ürünleri, fındık, orman meyveleri, yeşillik, meyve ve sebze ithalatının da yasaklanabileceği bilgisine yer verilmişti.

http://www.radikal.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın