Sarımsağın Faydaları

-


Sarımsağın Faydaları

Sarımsak başta selenyum bakımından oldukça zengin bir besindir.

Sarımsak başta selenyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Selenyum vücutta sperm hücrelerinin hareketliğinde ve doğurganlığın korunmasında önemlidir. Selenyum içeriği ile sarımsak kardiyovasküler hastalıklara ve kansere karşı korumada ciddi önem taşır. Sarımsağın mide kanserini önlemesi üzerine yapılan kontrollü çalışmada riski önlemede etkin olduğu bulunmuş. Yüksek, düşük ve herhangi bir sarımsak alımı tüm mide kanseri riskinde azalma ile ilişkili bulunmuştur.

Sarımsak hipertansiyonu olan kişiler için popüler kullanımı olan bir besin haline gelmiştir. Bunun üzerine birçok araştırma yapılmış ancak sonuçlar zaman zaman tutarsız çıkmıştır. Yeni yapılmış bir çalışmada sarımsağın hipertansiyon(yüksek tansiyon) için etkili ve güvenli tüketilebilecek bir gıda olarak bulunsa da tedavi edici olmadığı unutulmamalıdır. İlacınız yerine sadece sarımsak tüketmek tavsiye edilmez. Bunun üzerine çalışmalara devam edilmesi gerekir.

Her ne kadar sarımsağı gıdalarımızda aroma /lezzet artırıcı olarak kullansak da yapılan araştırmalarda sarımsağın antibakteriyal gelişimde olumlu etkisi bulunmuş. Gıda zehirlenmesi ve bozulma olasılıklarını azaltabilir olduğu saptanmıştır.

İçeriğindeki allisin bağışıklık sistemini iyileştirici etkisi vardır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın