Sağlıklı iftar sofraları için bu önerilere kulak verin!

-
Sağlıklı iftar sofraları için bu önerilere kulak verin!

Yaz dönemine denk gelen Ramazan’da oruç tutmak, kış aylarına göre biraz daha zor. Nedeni ise vücudun gereksinim duyduğu sıvı ihtiyacını karşılayabilmek. İftar ve sahur arasında zaman diliminin kısa olması sebebiyle 2-2.5 litre suyu içmekte çoğu kişi zorlanabilir. Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, “Soğuk çorbalar, ayran, cacık, süt, kefir, taze sebze-meyve suları, bitki çayları sıvı ihtiyacını karşılar, öğünlere mutlaka eklemek gerekir” diyerek,  sıcak yaz günlerinde rahat oruç tutmanın püf noktalarını şöyle açıkladı:

Sağlıklı iftar nasıl olmalı?

“Orucu açarken ara vermek en sağlıklısıdır. Önce 1-2 bardak su, zeytin, hurma, domates salatalık yeşillik ile orucu açmak ve 15-20 dakika bekleyip sonra yemeklere geçmek hem mideyi rahatlatır hem de daha dinç tutar.

Bütün gün açlıktan sonra kan şekeri daha düşük seyreder ve yemek yenildiğinde daha hızlı yükselir, bu da iftar sonrası ağırlık çökmesi ve uyku halinin gelmesine neden olur. İftar yemeği olarak sofralarda her çeşit yemek olmalı ama küçük porsiyonlarda.

izgara-kofte-gidahatti

Protein içeren bir yemek (Et, tavuk, balık veya baklagil), ekmek türü karbonhidratlı yiyecekler (Pilav, bulgur, patates, çorba vb.), salata-sebze içeren yeşillik grubu ve yoğurt. Dikkat edilmesi gerekenler ise ağır yemeklerdir. Ağır yemekler sindirimi zorlaştırır ve gaz, reflü, gastrit, midede yanma vb. rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkili 10 besin

Tokluk için tam buğday ekmeği

Açlığa dayanma gücünü arttırmak ve kan şekerini daha dengeli götürebilmek için sahurda mutlaka lifli ekmek tüketilmelidir. Tam buğday, çavdar, kepekli ekmek Ramazan’da daha tok tutar. En azından sahurda lifli ekmek yemeğe çalışın.

tam-tahilli-ekmek-bugday-gidahatti

Ayrıca iftarda yumurta içeren hafif bir kahvaltı yanına yoğurt, yulaf, chia tohumundan oluşan bir destek yapılırsa tokluk hissi daha uzun sürer. Yulaf tane veya kepek olarak kullanılırsa tokluk hissini arttırır, yoğurda veya çorbalara da eklenebilir.

Bağırsak problemlerine dikkat!

Günlük 2 öğüne düşen yemek düzeniyle birlikte sindirim sisteminin çalışma düzeni değişir ve kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemleri oluşabilir. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamak için meyve, yoğurt tüketmeye çalışın ve sebze ve salataya ağırlık verin. İftar ve sonrasında bol su için.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkili 10 besin

bitki-cayi-artis-gidahatti

Sıvı yerine geçebilecek bitki çayı, komposto, ayran ve süt gibi sıvı gıdalar da bağırsaklar için iyidir. Probiyotik bakteri içeren yoğurt veya kefir gibi içecekler veya bunların toz formu kullanılabilir. Yulaf, erik, kayısı, enginar, semizotu, bamya gibi besinler yaz döneminin en çok lif içeren besinlerindendir. İftar veya sahurda bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin. Bunun dışında iftar sonrası yürüyüşler yapmak da bağırsak hareketlerini düzenler.

İftara davetliyseniz…

İftarda yediklerinize ne kadar dikkat etseniz de eğer iftar için bir yere davetliyseniz etrafınızdakilerle birlikte farkında olmadan daha çok yemek yiyebilirsiniz. Biraz dikkatle bile daha hafif bir iftar geçirebilirsiniz.

Öncelikle yemeği mümkün olduğunca yavaş yemeye çalışın.

Yemekte bol su içmeye çalışın.

Pilav, çorba veya börekten birini tercih edin.

Yediğiniz pide miktarına dikkat edin.

İftarlıklardan az yemeğe çalışın.

Ana yemek olarak ızgara, fırında ve az yağlı yemekleri tercih edin.

Tatlı olarak sütlü tatlı veya güllaç tercih edin.

gullac-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın