Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalı?

-
Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalı?

Açık havada, 30 dakikalık tempolu yürüyüş,  kalp krizi riskini yarı yarıya indiriyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu,  “Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için saatlerce koşmaya ya da spor salonlarına kapanmaya gerek yok. Günde 30 dakika yürüyün, bu yeter” dedi.

Kalp sağlığı için doğru spor yapmanın önemine dikkat çeken Dr. Turgay Burucu, sağlık açısından sayısız faydaları olan sporun yanlış yapılması durumunda kalbe yarardan çok zarar verebileceğini kaydetti.

kalp-sagligi-gidahatti

Düzenli egzersiz, kalbin zarar görmesini engelliyor

Düzenli egzersizin kalp krizi riskini yarı yarıya azalttığını bildiren Dr. Burucu, “Hatta kalp krizi geçirenlerde iyileşmeyi kolaylaştırır. Düzenli egzersiz sayesinde, acil durumlarda kalp hızını yavaş yavaş arttıran ve kalbin zarar görmesini engelleyen bir mekanizma gelişir. Kalp kası düzenli egzersizle daha fazla çalışmaktadır.

Vücut şekli, kalp krizi riski için kilodan daha önemli

Kalp kasının daha çok çalışması için ise daha fazla kana ihtiyacı vardır. Bu da kalbi besleyen koroner damarların gelişmesini, yeni oluşacak damarlarla kalbin bir ağ gibi kuşatılıp daha sağlıklı ve sağlam çalışmasını sağlar. Oluşan ve oluşacak damarların ötesinde, doğal by-passlar meydana gelir ve kişi kalp krizi riskine karşı daha korunaklı olur” diye konuştu.

kalp-krizi-gidahatti

Kalbe en yararlı yürüyüş, açık havada ve tempolu olmalı

Sporun sağladığı tüm bu nimetlerinden yararlanmak ve kalp damar sağlığını korumak için koşmak ya da spor salonlarındaki programlara dâhil olmak gerekmediğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Burucu, “Sadece düzenli ve tempolu yürümek de sporun bu faydalı etkilerinden yararlanmanızı sağlar.

Vücut şekli, kalp krizi riski için kilodan daha önemli

yuruyus-yapmak-2-gidahatti

Günde 30 dakika hızlı olarak yürüyün, bu yeter. Tüm günün yorgunluğunu bahane etmeden, evde ya da işte sarf edilen enerjiye ilaveten her birey kendine günde en az 30 dakika ayırmalı ve açık havada tempolu saatte 5-6 km hızla yürüyüş yapmalıdır. Kalp sağlığı için 1 saat boyunca 5 km yürüyüş idealdir. Yani en az haftada 150 dakika yürüyüş yapılması önerilmektedir. Ama sakın alışveriş merkezlerinde, mağaza gezerken yaptığınız yürüyüşle karıştırmayın. Zira kalbe en yararlı yürüyüş, oksijenli ortamda ve tempolu yapılan yürüyüştür” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın