Sağlıklı beslenme için haftada 3 öğün bakliyat!

-
Sağlıklı beslenme için haftada 3 öğün bakliyat!

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı kapsamında, İzmir’de düzenlenen etkinlikte bakliyatın sağlıklı beslenme için önemi vurgulandı, halka bakliyat ürünlerinden yapılmış yemekler ikram edildi.

İzmir’de Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Ege ihracatçılar Birliği, Ege Bölge Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Toprak Mahsulleri Ofisi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bakliyat etkinlikleri düzenlendi. 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerin sonunda, İzmir Ticaret Borsası önünde bakliyat ürünlerinden yapılan yemekler halka ikram edildi.

izmir-bakliyat-gidahatti

Yaklaşık bin kişiye yemek dağıtılan etkinlikte konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, bakliyatın sağlıklı beslenme için önemli olduğunu söyledi.

izmir-bakliyat-mustafa-toprak-gidahatti

Bakliyat ürünlerinin özellikle düşük yağ oranının yanında yüksek oranda lifli protein kaynağı olduğundan sağlıklı ve dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İI Müdürü Ahmet Güldal da, “Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi engellemek diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları önlemek ve kontrol etmek için gerekli olan sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak bakliyat tüketimini öneriyor” dedi.

FAO’dan tahıl öngörüleri

Türkiye bakliyatın gen merkezi

Türkiye’nin bakliyatın gen merkezi olduğunu belirten Güldal, “Mezopotamya bölgesi nohut ve mercimeğin ilk yetiştirildiği ve dünyaya yayıldığı yerdir. Bu nedenle ülkemizde yetiştirilen bakliyatın kalitesi ve lezzeti farklıdır ve tercih sebebidir. Ülkemiz dünya bakliyat üretiminin yüzde 2,5’ini gerçekleştiriyor. Mercimek üretiminde dünya 3’üncüsü, nohut üretiminde dünya 4’üncüsüyüz. Türkiye’de son 6 yılda bakliyat üretimi yüzde 20 artış gösterdi” diye konuştu.

Yakın Doğu ülkeleri, gıda güvencesi öncelikleri için toplandı

Afişler, broşürler ve çeşitli etkinliklerle özellikle gençlerin bakliyatın önemini anlaması için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Güldal, “Bakliyat yemeklerinin dağıtım etkinlikleri devam edecek. İndirimli bakliyat satış günleri düzenlenecek, panel ve sempozyumlar yapılacak, yerel televizyonlarda bakliyatların önemi anlatılacak” ifadelerini kullandı.

izmir-bakliyat-etkinlik-gidahatti

Dünya Bakliyat Konfederasyonu Kongresi

Başkanlığını Hüseyin Arslan’ın yaptığı Dünya Bakliyat Konfederasyonu (Global Pulse Confederation) tarafından 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı çerçevesinde dünyanın çeşitli şehirlerinde düzenlenecek İzmir Bakliyat Kongresi de, 19-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir/Çeşme’de gerçekleştiriliyor.

Dünya Bakliyat Konfederasyonu İzmir Bakliyat Kongresi, baklagillerin insan sağlığına faydaları ve obezite ile mücadelede önemine; üretiminden ülkeler arasındaki küresel ticaretine ve fiyat görünümüne kadar pek çok konu da görüş alışverişine sahne olacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın