Sağlık için güvenli süt tüketin!

-
Sağlık için güvenli süt tüketin!

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla sağlıklı süt tüketimi konusunda bir uyarı da,  Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden (ASD) geldi. Kamuoyunda “Çiğ süt daha doğal ve sağlıklıdır” gibi bir algı oluştuğunu belirten ASD Başkanı Sadettin Korkut, “Ülkemizde çok az süt tüketiliyor ve kullanılan sütlerin yüzde 40’ı açıkta satılıyor. Hiçbir denetim ve kontrolden geçmeyen açık süt birçok hastalığa neden olabiliyor” dedi. 

Tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması misyonuyla faaliyet gösteren Ambalaj Sanayicileri Derneği, besin değeri nedeniyle ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen sütteki tehlikeye dikkat çekti.

ambalaj-sanayicileri-dernegi-sadettin-korkut-gidahatti

Pastörize edilmeyen, ambalajsız sütün her zaman riskli olduğunu vurgulayan ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, “Süt fazla kaynatıldığında ise besin değerini büyük ölçüde kaybediyor. Çocuk, yaşlı, kadın, erkek herkesin temel besin maddesi olan süt ve süt ürünlerini bilinçli tüketmeliyiz. Kaynağını ve hangi şartlarda taşındığını ve muhafaza edildiğini bilmediğimiz, kontrol edemediğimiz sütler sağlık için büyük tehlike oluşturuyor. Sağlık için özellikle sütte ve süt ürünlerinde, etiketinde doğru bilgiler olan ambalajlı ürünler tercih edilmelidir” dedi.

Türk mısırında GDO yok!

Sokak sütünün riskleri! 

Türkiye’nin birçok bölgesinde tüketicinin ‘daha sağlıklı’ diyerek açık süt tercih ettiğine dikkat çeken Korkut, “Anadolu’da çok yaygın olan, büyük şehirlerimizde sitelerin kapısına kadar gelen açık sütlerin kaynağını çok iyi sorgulamalıyız. Satın alınan açık sütün, sağlık sorunlarına yol açabileceğini dikkate almalıyız. Türkiye’de süt ve süt ürünlerinde merdiven altı üretim neredeyse yüzde 40’a ulaştı. Gıda güvenliği emek ve yatırım istiyor. Büyük ve güvenilir firmalar bu yatırımı yapıyor. Açıkta satılan süt ve süt ürünleri ile soğutucu bulunmayan satış noktalarından uzak durun” diye konuştu.

sokak-sutu-gidahatti

ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, süt konusunda tüketicilere şu uyarılarda bulundu:

“Ambalaja giren sütleri satın alırken etiketli ürünler tercih edilmeli. Sağlığa uygun olmayan ambalajlarda satışa sunulan gıda maddeleri son derece riskli. Denetimsiz satılan sütte karşılaşılan büyük sorunlardan birisi de budur. İstanbul’da günde yaklaşık 500 ton sokak sütü satıldığını tahmin ediyoruz. Sokakta, çarşıda, açıkta gıda ambalajına uygun olmayan renkli kutularda ‘doğal süt’ iddiasıyla ürün satışı olduğunu görüyoruz.

Çin’in Gıda ve Çevresel Sorunları Bağlantılı mı?

sut-sanayi-uretim-gidahatti

Kayıt dışı ürünlerden uzak durmak, her şeyden önce sağlıklı gıda tüketiminin ilk şartıdır. Unutmayalım ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izniyle üretim yapan, yasal standartlara uygun ambalajlarda satışa sunulan ürünleri tüketme konusunda daha bilinçli davranmalıyız. Her zaman söylediğimiz gibi, satın aldığınız ürünün ambalajı onun güvencesidir. Ambalaj üzerindeki etiket ürünün içeriğini anlatır. Sağlık için özellikle sütte, etiketinde doğru bilgiler olan ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Halkımızı bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya çağırıyoruz.”

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketiminin arzu edilen düzeyde olmadığını vurgulayan Korkut; “İrlanda, Finlandiya, İngiltere ve İzlanda’da kişi başına içme sütü tüketimi 100 litrenin üzerinde. Ülkemizde yıllık kişi başı süt tüketimi 24 litre düzeyinde. Ve bunun kişi başı sadece 15 litresi paketli ve işlenmiş sade süt olarak tüketiliyor” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın