Sağlık Bakanlığı’ndan anne ve bebek sitesi

-
Sağlık Bakanlığı’ndan anne ve bebek sitesi

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından, anne ve bebek ölümlerini en aza indirmek için sürdürülen çalışmalar kapsamında hazırlanan www.annevebebek.gov.tr internet sitesi devreye alındı.

Sağlık Bakanlığı, anne ve baba adayları için ‘annevebebek.gov.tr’ adresli bir internet sitesi kurdu. Sitede uzman hekimler tarafından hazırlanan videolarla gebeliğe hazırlık ve gebelik sürecine ilişkin animasyonlar paylaşılıyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, uygulamanın anne ve baba adaylarına katkı sağlayacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yeni kurulan bir ailenin, umutlarla beklenen bir bebeğin bu süreç içerisinde hem ailenin hazırlanması hem de annenin bebeğin sağlığı için yapması gerekenler anlatılan bir site.

Temel hedef; hamilelik dönemi, öncesi, sonrası, doğum, doğumdan sonraki bebeğin ilk yılları. Bu dönemler için sağlık okuryazarlığını arttırmak, kişilerin hem kendilerine ya da doğacak olan bebeğe bilinçli olarak yapacakları işleri sağlamak adına kurgulanmış bir site hazırlandı.

Sitede 800 başlık altında videolar bulunuyor. Konunun uzmanları, mutlaka ilgili bilim kurulları  tarafından onaylanmış içeriklere dayalı olarak bilgiler paylaşıyorlar. Buradaki bütün konuşmalar akreditedir ve mutlaka bilimsel gerçeklere dayanır.

Sitedeki başlıklar altında gebelikte egzersiz, gebe mutfağı, bebek bakımı, emzirme, anne sütü, baba olmak, babalığın getirdiği sorumluluklar gibi farklı konular işleniyor. Hazırlık aşamasında çok geniş yelpazede gebelik sürecini anne ve babalara sorduk. Yaşanan sorunları hekim olarak görmek başka bir şey, hasta olarak görmek başka bir şey. Öğrenmek istediklerini, bilmek istediklerini sorduk. Bu soruların cevabına göre de videoları farklı konularda organize ettik.”

www.annevebebek.gov.tr adresinden ulaşılan sitede, ana kategoriler; “tv programları, gebelikte beslenme, gebe egzersizleri, aile olmak, gebelik ve doğum animasyonları, gebe eğitimleri, uzmana sor, skeçler, bunları biliyor musunuz?” başlıklarından oluşuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın