Sağlık Bakanlığı’na Rektör Bakan Yardımcısı!

-
Sağlık Bakanlığı’na Rektör Bakan Yardımcısı!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklarda Müsteşar Yardımcılıklarının kaldırılarak Bakan Yardımcısı uygulamasında ilk atamalar gerçekleşti. Adalet Bakanlığı’na dört bakan yardımcısı birden atanırken, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı odu.  

Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm, Sağlık ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarına Bakan Yardımcıları atamasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararları, 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Adalet Bakanlığı Bakan Danışmanları

Buna göre, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına; Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cengiz Öner, Bakanlık Müsteşarı Selahaddin Menteş, Hilmi Bilgin, 26. Dönem AK Parti Sivas Milletvekili Selahaddin Menteş ile 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Yıldız Seferinoğlu atandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı kararıyla atanan Adalet Bakan yardımcılarıyla bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin fotoğrafı Twitter hesabından “Rabbim utandırmasın, güzel hizmetlere vesile kılsın” mesajıyla paylaşan Gül, Bakan Yardımcılarını kutladı, yeni dönemde tecrübelerinden yararlanacaklarını kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan yardımcılıklarına ise daha önce AK Parti Milletvekili olan milli güreşçi Hamza Yerlikaya ile Sinan Aksu getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Müsteşar Bakan Yardımcıları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan yardımcılıklarına da Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Nadir Alpaslan ile Ömer Arısoy’un ataması gerçekleştirildi.

Bakan yardımcısı olarak atananlardan üçü de daha önce bakanlık müsteşarlığı yapan kişiler.

Ömer Arısoy, Eylül 2016’dan itibaren bakanlığın son müsteşarı. Prof. Dr. Haluk Dursun da, Topkapı Müze Müdürlüğü ve Turing’teki görevinden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlığı yapmıştı. Diğer Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise daha önce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter yardımcılığı görevinde bulunmuştu.


  Obezite araştırmasından şaşırtıcı sonuç!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına getirilen isimler ise Enver İskurt, Dr. Ömer Fatih Sayan, Selim Dursun oldu.

Erciyes Üniversitesi Rektörü, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven ise Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı. Görevine Pazartesi günü başlayacağını belirten Güven, “Ülkeme, milletime tevdi edilen yeni görevle hizmete devam edeceğim. Kayseri halkının hayır dualarını beklerim” dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven 20 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Prof. Dr. Muhammet Güven 13 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürüttüğü Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü görevi süresince üniversitemizin başarı çıtasını yükseltmek için yoğun çaba sarf etmiş, bu yöndeki birikimi sürdürmeye, çeşitlendirmeye ve zenginleştirmeye büyük önem atfetmiştir. Erciyes Üniversitesi, bu kısa süre zarfında üniversitelerin başarı sıralamalarında önemli sonuçlar elde ederek 10 araştırma üniversitesinden biri olarak seçilmiştir.

Prof. Dr. Muhammet Güven’in sağlık alanındaki bilimsel ve idari deneyimi Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütmüş olduğu Başhekimlik ve Dekanlık görevlerine dayanmaktadır. Bu birikim ve deneyimi 2014 yılından itibaren Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyeliği ve Sağlık Meslekleri Kurulu Üyeliği gibi görevlerle Sağlık Bakanlığı bünyesine taşıyan Prof. Dr. Muhammet Güven, son olarak Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı göreviyle hem şahsının hem de Üniversitemizin sağlık alanındaki birikimini ülkemizin hizmetine sunmak için önemli bir avantaj elde etmiştir.


  Sahte zayıflama ilaçlarına dikkat!

Bunun bilincinde olarak, bilimsel ve yönetimsel deneyimini milletimize hizmeti her şeyin üstünde tutan bir anlayışla ülkemizin hizmetine sunacağını ve bu yönde yoğun çaba sarf edeceğini ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven’e yeni görevinde başarılar dileriz.”

Muhammet Güven kimdir?

1966 yılında Konya’da doğan Güven, 1989 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı (1995) ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalında (2011) gerçekleştiren Güven, 13 Ocak 2016 tarihinden bu yana Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütüyordu.

100´ün üzerinde bilimsel makalesi olan, birçok yurt içi ve yurt dışı dergilerde hakemlik yapan Muhammet Güven, Avrupa Yoğun Bakım Derneği’nin üyesi. Evli ve 5 çocuk babası Güven; İngilizce, İspanyolca ve Fransızca biliyor.

Cengiz Öner kimdir?

1974 yılında Manisa’nın Demirci İlçesinde doğan Cengiz Öner, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Kamu Hukuku alanında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Öner, sırasıyla Ağrı Patnos Cumhuriyet Savcılığı, Kütahya Şaphane Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Ayaş Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Beypazarı Cumhuriyet Başsavcılığı, Isparta Cumhuriyet Savcılığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Temmuz 2017 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Cengiz Öner, evli ve üç çocuk babası.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın