Rusya’dan dönen meyve sebze iç pazara

-
Rusya'dan dönen meyve sebze iç pazara

Rusya’ya ihracat yolu kapanan, kısa sürede bozulabilecek yaş meyve sebzenin iç pazarda tüketimi, enflasyona da olumlu etki yapacak. Beyaz ette ihraç edilen ürünlerin iç pazara sunulması için ise yasal düzenleme gerekiyor.

Rusya’nın 1 Ocak’ta yürürlüğe koyacağını duyurduğu yaptırım listesindeki ürünler için alternatif pazar arayışları yoğunlaşırken, söz konusu ülkeye girişinde engellemeler nedeniyle bozulma riski taşıyan meyve sebze gümrüklerden geri çekilmeye başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ilk etapta 160 ton malın geri geldiğini açıklarken, kısa sürede bozulma riski bulunan yaş meyve ve sebzelerin iç piyasaya sunulması, fiyatların düşeceği beklentisine yol açtı. Özellikle Kasım’da zam şampiyonu olan domatesin fiyatında ciddi düşüşler beklenirken, ihracatta yaşanan kayba rağmen enflasyonda Aralık ayından başlayarak aşağı yönlü etkinin görüleceği belirtiliyor.

Alternatif pazar arayışlarının kısa sürede sonuç vermeyeceğine dikkat çeken sektör temsilcileri, yaş meyve sebzenin iç pazara sürülmeye başlandığını, bunun da fiyat düşüşlerini beraberinde getireceğini vurguluyor.

Türkiye’nin yaş meyve sebzede ihracatının yarıya yakınını Rusya’ya gerçekleştirdiğini belirten Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan, yaptırım kararının iki önemli sonuca yol açtığını söyledi. Tavşan, “Birincisi, ihracatımızın neredeyse yarısını, bazı ürünlerde ise tamamını yaptığımız Rusya, çok önemli bir pazardı. Bunu kaybetmeyi göze alamayız. İkincisi ise ambargoya sezon olarak kötü yakalandık. Narenciye ve salkım domates başta olmak üzere bazı meyve sebzelerin tam çıkış zamanı. Önümüzde alternatif pazar bağlantısı yapabileceğimiz bir zaman yok” diye konuştu.

Meyve sebze tamam, ya beyaz et?

Yaş meyve sebzede çabuk bozulma riskine karşılık ürünlerin iç pazara sunulması imkanı varken, Rusya’ya ihraç edilen tavuk ürünlerinin iç piyasaya yönlendirilmesinin önünde yasal engel var.

Sait-Koca-BESD-BİR-Baskani-www.gidahatti.com Rusya’ya sadece mekanik ayrıştırılmış et satabildiklerini, bu etin Türkiye’de kullanımının ise yasak olduğunu vurgulayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, “Sadece bir tebliğ değişikliği ile bu ürünlerin iç pazara sunulmasının yolu açılabilir. Böylece iç pazarda özellikle sucuk, sosis gibi ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşanır” dedi. Koca, beyaz et sektörünün bu yılın Ocak-Kasım döneminde Rusya’ya 8.5 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiği bilgisini de verdi.

Başbakan Dimitry Medvedev’in imzasıyla Rusya’ya ithalatı yasaklanan Türk gıda ürünlerinin arasında domates, soğan, salatalık, üzüm, kayısı, elma gibi meyve ve sebzelerin yanı sıra beyaz et de bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın