Rusya yaptırımlarına karşı 3 aşamalı tedbir paketi

-
Rusya yaptırımlarına karşı 3 aşamalı tedbir paketi

Hükümet, 1 Ocak’tan itibaren Türkiye’ye karşı yaptırımları yürürlüğe koyacağını açıklayan Rusya’ya yönelik olarak 3 aşamalı bir tedbir planı üzerinde çalışıyor. Planın aşamalarını “Telafi edici tedbirler, caydırıcı tedbirler ve yapısal tedbirler” oluşturuyor.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere Rusya’nın yaptırımlarına karşı alınacak tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Türkiye’ye karşı belirlediği ekonomik tedbirlere karşılık olarak, telafi edici tedbirler, caydırıcı tedbirler ve yapısal tedbirler olarak üç kategoride tedbir düşündüklerini bildiren Davutoğlu, caydırıcı tedbir almak istemediklerini ancak Rusya’nın tutumu devam ederse, Türkiye’nin tedbirlerinin ne olacağını da düşündüklerini söyledi.

sebze-meyve-www.gidahatti.comİki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde karşılıklı bağımlılık olduğunun altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Burada yaş sebze ve meyve ile ilgili daha sonra kapılar açıldı. Ciddi bir sıkıntı şu ana kadar yaşanmadı ama yaşanmış olsaydı, son Bakanlar Kurulu’nda hem ticaret, hem ulaştırma ve enerji açısından olabilecek durumları değerlendirdik. Tedbirleri ele aldık. Üç kategoride tedbir düşündük. Dosyaları da mevcut. Telafi edici tedbirlerin, bu ticarette Türkiye’ye herhangi bir zarar olacak olursa o kesimleri, yaş ve meyve sebze ihracatçılarını, turizmcileri nasıl destekleyeceğimizi kapsıyor. Mesela, 30 Kasım’da daha önce turizmcilere verdiğimiz desteği uzattık. Gerektiğinde bu destekleri açıklayacağız.”

Caydırıcı tedbir almak istemediklerini, ancak karşılıklı bu tutum devam ederse, Türkiye’nin tedbirlerinin ne olacağını da düşündüklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin enerji alanında herhangi bir ülkeye büyük ölçekte bağımlılığını azaltacak tedbirleri de ele aldıklarını anlattı. Davutoğlu, “Sayın Aliyev ile görüşmemizde, TANAP Projesi’ni olabilecek en erkene çektik. 16 milyar metreküpün 6 milyarı Türkiye, 10 milyarı Avrupa iken, Türkiye’nin ihtiyacı olması durumunda bu kompozisyon da değişebilir” dedi.

“Ambargo, yapanı da bulur”

Enerjide alınabilecek tedbirlerin uluslararası hukuk boyutu olduğuna da dikkat çeken Davutoğlu, “Türkiye; her türlü olumsuz etkiye, yan etkiye hazırlıklı olmak için her türlü çalışmayı yapıyor. Ambargolar öyle bir şeydir ki döner ambargoyu yapanı da bulur. Ayrıca Ukrayna konusunda, Rusya’ya uygulanan ambargo konusunda, Türkiye bu konulara katılmadı. Biz ekonomik ambargoların fayda getireceğine inanmıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlarını Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyaran, Türkiye’deki Rus turistleri de geri çağıran Rusya, charter (tarife dışı) uçuşları da askıya almıştı. 1 Ocak’tan itibaren Türkiye’nin yaş meyve sebzesine ve beyaz et ürünlerine de ambargo uygulama kararı alan Rusya, iki ülke arasındaki vizesiz seyahat uygulamasını da askıya almayı kararlaştırmıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın