Rusya, Türkiye’den meyve sebze ithalatını yasakladı

-
Rusya, Türkiye’den meyve sebze ithalatını yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla hazırlanan 6 maddelik kararnamenin içeriğini oluşturan liste, Başbakan Medvedev tarafından imzalandı, Türkiye’den sebze ve meyve ithalatına yasak geldi. Ocak-Kasım döneminde Türkiye’den 704.6 milyon dolarlık meyve sebze ithalatı yapan Rusya’nın yasak kararı, 3-4 hafta sonra uygulamaya girecek. Böylece, 2015 yılı yasaksız sona erecek.

Rusya,-gidada-kendine-yetiyor-muRusya, düşürülen savaş uçağı ile patlak veren krizde Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar kapsamında ithalatı yasaklanan ürünlerin ayrıntılarını açıkladı. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, “Biz Türk iş çevrelerinin bu krizde hiçbir suçu bulunmadığını biliyoruz. Türkiye yönetiminin takındığı tavrın rehinesi olduklarını söylüyoruz. Ancak üzülerek zarar göreceklerini de kabul etmek durumundayız” diyerek, yaptırımları açıkladı.

Medvedev, Türkiye’ye yaptırımları değerlendirme toplantısında Başbakan yardımcılarına, “Rusya yönetimi olarak neden böyle davrandığımızı, bizimle iş yapan tüm Türk iş adamlarına detaylı biçimde anlatmanızı istiyorum. Akıllarında soru işaretleri kalmayacak biçimde durumu izah edin” talimatı verdi.

Rusya’dan-yesil-isik-Ertelemeli yasak kararı

Buna göre, Rusya Türkiye’den yaş meyve ve sebze ithal etmeyecek, ancak enflasyon etkisi göz önünde bulundurularak kısıtlamalar 3-4 hafta sonra başlayacak. Sanayi ürünleri ithalatı ise devam edecek.

Uygulamaya konulacak ilk yaptırımların meyve sebzeleri kapsayacağını bildiren Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, şunları söyledi:

“Türk tarım ürünlerine yasak bizim için de çok hassas bir konu. Özellikle yeni yıl yaklaşırken vatandaşlarımızı alışılagelmiş ürünlerden men edemeyiz. Bu yüzden tarım ürünleri yasağını 3-4 hafta gecikmeli uygulamaya başlayacağız. Rusya’daki toptancılarımıza yeni duruma adaptasyon ve yeni tedarikçi bulma imkanı tanıyacağız.

Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette sanayi ürünleri ise şu anda tamamen yaptırımların dışında tutuluyor.

Şimdilik yürürlüğe giren tek yaptırım, Türkiye ile turizm işbirliğini kapsıyor. Bundan böyle iki ülke arasında charter seferler yasaklandı. Acentelerin de tur satışı tamamen durduruldu. Türkiye’de kalan 10 bin turist vatandaşımız da en yakın zamanda eve dönecek.”

Dondurmadan-once-isitmak,-domatesin-tadini-koruyorMaliyet 600 milyon doları bulabilir

Rusya’nın Türkiye’den yaş meyve sebze ithalatına yasak kararı, en fazla ithal edilen ürün olan ve yaş sebze meyve ithalatının neredeyse %90’ını oluşturan limonu kapsamıyor.

Yasaklamanın yürürlüğe girmesiyle en büyük zararın domateste olması bekleniyor. Rusya, yılın dokuz ayında Türkiye’den 281 milyon 300 bin dolar tutarında domates ithal etti. Domatesin ardından 135 milyon dolarla narenciye, 94.5 milyon dolarla çeşitli meyveler (kayısı, vişne, kiraz, şeftali, erik) ve 69 milyon dolarla üzüm geliyor.

Herhangi bir olumlu gelişme olmaz ve yasak kararı uygulamaya konulursa, yaş sebze ve meyvede yaptırımların maliyetinin ilk etapta 600 milyon dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

Resmi verilere göre, Rusya’nın Türkiye’den ithalatının %20’lik bölümünü yaş sebze meyve alımı oluşturuyor.

“1 milyar dolarlık pazar kaybedildi”

Rusya’nın kararını değerlendiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, iki ülke arasında yaşanan krizde diplomatik bir dil kullanılmaması nedeniyle 1 milyar dolarlık pazarın kaybedildiğini söyledi.

Rusya’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlar nedeniyle gemi ve TIR’ların geri döndüğünü kaydeden Yılmaz, “Rusya, 1 milyar dolarla yaş meyve sebze sektörünün en büyük pazarı konumundaydı. Şu an görünen durum, bu kadar büyük bir pazarı kaybettik. Şimdi bu boşluğu başka ülkeler dolduracak” dedi.

Charter uçuşlara yasak

Rusya’nın yaptırımları kapsamında ilk yasak, Rusya’dan Türkiye’ye her yıl gerçekleştirilen 30 bin charter (tarifesiz uçuşun) sefer için uygulamaya konuluyor. Yasakla birlikte 3 milyon Rus turistin Türkiye’ye gelemeyecek olması, turizm sektörünü olumsuz etkileyecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın